fbpx

Tag: руска војска

Фото: Укринформ

Руската армија денес е послаба отколку пред 11 месеци, Украина може да победи и да го врати Крим

Војската на Русија значително ослабе во текот на 11-те месеци од војната, губејќи огромен број на персонал и оружје, но сепак останува опасна, па поддршката за Украина не треба да ...

Фото: Рускиот претседател Владимир Путин со министерот за одбрана Сергеј Шојгу и генералот Сергеј Суровкин

Потрес во руската војска, Путин го смени врховниот командант „генералот Армагедон“

Путин повторно ја реконструираше својата воена команда во Украина додека неговите сили се мачат да постигнат напредок, заменувајќи го својот досегашен врховен командант, генералот Сергеј Суровкин со Валери Герасимов, инсајдер ...

Фото: Укринформ

Во Макиивка Русија претрпе една од најголемите воени загуби во Украина, нападот ги истакна непрофесионалните практики на руската армија

Уништувањето на голем број руски војници во училишна зграда во Макиивка, регионот Донецк, покажува како непрофесионалните практики на руската армија придонесуваат за нејзината висока стапка на жртви. „На 31 декември ...

Фото: Укринформ

„Изум“ на Путиновата Русија: Пред да загинете, ќе ви ја замрзнеме спермата… Бесплатно!

Соочен со очај и притиснат до ѕидот, рускиот претседател Владимир Путин сега „измисли“ нов метод за да ги „заведе“ руските војници да војуваат во агресијата врз Украина. Меѓу многуте „аргументи“ ...

Фото: Рускиот претседател Владимир Путин со министерот за одбрана Сергеј Шојгу и генералот Сергеј Суровкин

Митот за руската „моќ“

Руската конвенционална армија покажува дека е далеку понеспособна и понеподготвена, во сите важни аспекти на војувањето (од морал, до опрема, логистика и тактика), од митот што се градеше за неа. ...

Окупаторите во Мелитопол го повторуваат сценариото за повлекување од Херсон, над 200 тела допрва треба да се идентификуваат во деокупираниот регионот Харкив

Во привремено заземениот Мелитопол, регионот Запорижја, руските нагресори го повторуваат сценариото за повлекување од десниот брег на регионот Херсон, изјави Наталија Хумениук, шеф на заедничкиот прес-центар на Оперативната команда „Југ“, ...

Page 2 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER