fbpx

Tag: руска војска

Фото: укринформ

Началникот на британската одбрана: Русија изгуби половина од борбената способност во Украина

За време на сослушувањето во Парламентот на 4 јули, началникот на британската одбрана адмирал Тони Радакин рече дека Русија изгубила речиси половина од својата борбена способност во Украина. „Русија изгуби ...

Тепачка меѓу Вагнер и редовните руски војници во Луганската област прераснала во престрелка со жртви

Тепачката што изби меѓу војниците на руската армија и озлогласената платеничка група Вагнер прерасна во престрелка во окупираниот град Станица Луханска во руската контрола во Луганската област, објави Генералштабот на ...

Фото: Укринформ

Британско разузнавање: Се повеќе отпуштања на високи воени функционери во руската армија поради неуспесите во Украина

Според пишувањата на руските социјални мрежи, руското Министерство за одбрана, најверојатно, го разреши генерал-полковникот Рустам Мурадов како командант на Источната група на сили (ЕГФ) во Украина поради исклучително тешките загуби ...

Фото: wikimedia commons/ collage

Протечените документи од московската компанија за сајбер – безбедност покажуваат дека руската армија ги користи методите на тајната полиција од времето на СССР

Конзорциум медиуми објавија бомбастична истрага за сајбер-способностите на Русија, врз основа на (не толку често) протекување документи. Досиејата потекнуваат од НТЦ Вулкан, компанија за сајбер безбедност од Москва, која работи ...

Фото: Скриншот од видео објавено на Твитер

Руски војници биле испратени во битка со „бариерни трупи“ зад нив за да ги стрелаат ако се повлечат

Припадниците на неодамна формираната руска јуришна единица „ Бура“, во ТикТок видео објавено на Твитер профилот Дмитри, велат дека нивните команданти распоредиле „бариерни трупи“ за да ги спречат да се ...

Војската на Путин во Украина заглавена во кал како онаа на Хитлер во 1941 година

Неуспешната офанзива на Русија се повеќе заглавува во калта откако „распуницата“- пролетното затоплување оваа година дојде порано во Украина. Како што пренесува Телеграф, некогаш замрзнатите боишта и шумите покриени со ...

Фото: Укринформ

Фијаско на рускиот напад врз Вуледар: Само морони напаѓаат директно

ДРАГАН МИШЕВ Неколкунеделните неуспешни руски напади врз украинското упориште Вуледар ги обновија сомнежите за  способност на руското раководство да ги оствари зацртаните планови и (не)успешноста на  воената тактика на Кремљ ...

Фото: Укринформ

Британско разузнавање: Руските војници добија наредба да напредуваат во повеќето сектори, но им недостига борбена моќ

На руските сили им се даваат наредби да напредуваат во повеќето сектори, но тие не собраа доволно офанзивна борбена моќ на ниту една оска за да постигнат решавачки ефект, соопшти ...

Фото: Укринформ

ISW: Руската команда ги заменува поразените сили на групата Вагнер кај Бахмут

Редовните руски трупи најверојатно ќе ги заменат исцрпените платенички сили од Вагнер групата за да го интензивираат нападот врз Бахмут, објави тинк-тенкот Институт за проучување на војната (ISW) со седиште ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER