fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа
Фото: Украинска правда

Tag: режим

Фото: РИА новости

Не било забрана, чеченскиот сатрап Кадиров на изведувачите им „препорачува“ограничувањата на музичкото темпо 

Чеченскиот шеф Рамзан Кадиров појасни дека неодамнешните барања за ограничување на брзината на музичките композиции биле наменети само да бидат „препораки“ за изведувачите на традиционалната чеченска музика. Министерот за култура ...

Лукароски за обинувањата на Николоски кон Фронтлајн: Уште нив не успеавте да ги купите

Активистот Ацо Лукароски во објава на Фејсбук, реагира за експресно демантираните обвинувања што потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски ги упати кон Фронтлајн и уредникот Џабир Дерала. „Александар Николоски ги обвинува Џабир ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Бајати и не многу интелигентни силеџии

ЏАБИР ДЕРАЛА Не мора човек да се труди да прави сатира од националистичките, антидемократски и антизападни стуктури, партии и квази-(наведете сами). Овие ликови и групации се смешни и гротескни самите ...

Костовски: Знаеме за она размислување на Груевски и Јанакиевски од типот „да не е многу пет проценти“

Знаеме за она размислување на Груевски и Јанакиевски од типот „да не е многу пет проценти…“, потсетува аналитичарот Љубомир Костовски во својата анализа за ЦИВИЛ Медиа, под наслов „Стопанствениците во време ...

Стопанствениците во време на груевизмот го држеа јазикот за забите кога државата им беше вечен должник

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Забележливо е дека, во последно време, оние од Шампитата се обидуваат огромната интелектуална инсуфициенција во однос на потребите на мигот да ги надоместуваат со ископување на лица од ...

Фото: Укринформ

Францускиот парламент ја повика ЕУ да ја признае групата Вагнер како терористичка организација

Францускиот парламент ја повика Европската унија официјално да ја прогласи руската група Вагнер за терористичка организација. Ова го пренесува The Guardian, објави Укринформ.  Каде и да работат, членовите на Вагнер ...

ЕУ: Репресијата на Лукашенко достигна невидено ниво, сега ги погодува и децата

Европската Унија денеска оцени дека репресијата на белоруските власти достигнала невидено ниво, дека сега ги погодува и децата и повторно побара итно ослободување на сите политички затвореници, пренесува МИА. „Минатата ...

Џабир Дерала

Дерала: Повикувањето на предвремени парламентарни избори е неодговорно

Предвремените парламентарни избори што во континуитет ги бараше ВМРО-ДПМНЕ, не се случија според нивните очекувања во 2022 година. https://youtu.be/JICEKRQeDxw На оваа тема, Џабир Дерала, ЦИВИЛ, изјави дека секое вакво барање ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER