fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: силување

ЦИВИЛ бара итна и решителна акција: Максимална казна за силувачите, институционална помош за жртвите и превенција од сексуално насилство врз децата во иднина

ЦИВИЛ изразува крајна згрозеност и осуда на монструозниот чин на родосквернавење врз сопствените синови, ќерки, браќа, малолетни роднини, откако надлежните институции објавија дека во еден ден се регистрирани дури четири ...

Католички свештеници во Португалија силувале илјадници деца; црквата ги моли жртвите за прошка

Португалската Католичка црква одлучи да им се извини на жртвите на сексуална злоупотреба извршена врз деца од членови на црквата, а се однесува на најмалку 5.000 од нив. Ги молиме ...

Вајнстин обвинет за силување и кривично сексуално дело

Обвинител на Менхетен покрена обвинение против американскиот продуцент Харви Вајнстин за силување и кривично сексуално дело. Обвинителот Сајрус Р. Венс во образложението за обвинението истакна дека со тоа Вајнстин е ...

Протести во Шпанија поради ослободување обвинети за силување

Десетици илјади луѓе демонстрираа во Памплона, северно од Шпанија, за ослободување група муслимани кои беа обвинети за силување.  Според проценките на локалната полиција, околу 35.000 луѓе се собраа на протестот ...

Њујорк го тужи студиото на Вајнстин затоа што не ги заштитило вработените

Државата Њујорк ја тужеше компанијата „Вајнстин“ поради сомнеж дека студиото не ги заштитило вработените од продуцентот Харви Вајнстин, кого многу жени го обвинија за сексуално вознемирување или силување. Њујоршкиот обвинител ...

Правда за Кемал Ордек!

Благодарение на притисокот од многу организации од целиот свет, Кемал Ордек, една од основачите на здружението „Црвениот Чадор“, конечно успеа да се избори за процесирање на својот случај. Ордек била ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER