fbpx
Албин Курти (фото извор: ФБ страница на Албин Курти)
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: Слупчане

Медиумското известување за неплаќањето струја во Слупчане: Енергетика претворена во етно-политика

СЕФЕР ТАХИРИ Медиумскиот систем на Република Северна Македонија, односно традиционалните медиуми а особено оние кои функционираат во онлајн сферата, продолжува да биде доминиран од известување со етноцентричен наратив. Како сме ...

Фото: МИА

Бектеши: Владата не е вклучена во преговорите на жителите на Слупчане и ЕВН, немаме информации што е договорено

Министерот за економија Крешник Бектеши попладнево ги демантираше обвинувањата од опозицијата дека претставници на Владата биле вклучени во преговорите меѓу жителите на Слупчане и „ЕВН“. - Најверојатно некои опозициски партии ...

Оливер Спасовски

Спасовски: Целата ситуација во Слупчане ќе заврши, не треба да се креваат тензии

Полицијата постапува секогаш кога се исполнети законските овластувања за нејзино постапување. И утрово полицијата имаше интервенција, меѓутоа секогаш кога за тоа има причина и врз основа на направени проценки, рече ...

ЕВН: Жители од Оризари влегоа во КЕЦ Куманово, вработените ги напуштија местата

Откако група жители на липковското село Оризаре, влегоа во објектот на КЕЦ Куманово, вработените ги напуштија работните места од безбедносни причини и непостоење на услови за работа, информираа денеска од ...

Сите граѓани треба да плаќаат струја колку што потрошиле, надлежните институции да постапат во решавање на проблемот

Министерството за економија ги повикува сите граѓани во државата редовно да си ги подмируваат обврските кои ги имаат кон енергетските компании. Секој граѓанин кој се  снабдува со електрична енергија во ...

Фото: ФБ општина Липково и МИА

ЕВН: Слупчане и Оризаре без напојување со електрична енергија, решени останатите дефекти

Селата Слупчане и Оризари во општина Липково се уште се без напојување со електрична енергија, соопштија денеска од ЕВН. Од компанијата велат дека се додека не се создадат нормални услови ...

Бектеши: Решен проблемот во Слупчане, сите граѓани мора да плаќаат за потрошената електрична енергија

Проблемот со снабдување со електрична енергија во селото Слупчане денеска ќе биде решен. Сите граѓани мора да плаќаат за потрошената електрична енергија, а Министерството за економија ќе помогне во секоја ...

Демолиран штаб на ДУИ во Слупчане

Според извештајот на долгорочниот набљудувач на ЦИВИЛ  од кумановскиот регион, во саботата вечерта бил демолиран штабот на Демократската партија за интеграција (ДУИ) во Слупчане. Во селото Слупчане, Општина Липково, непознати лица ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER