fbpx
Марш на Вашингтон - руски фашисти во Москва, 12 јуни 2024 (скриншот од видео)
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)
Ерван Фуере (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ, мај, 2016)
Фото: МИА
Фото: МИА

Tag: социјални мрежи

Информација или манипулација: Новата опасност која ги демне младите

МАРИЈА ТОДОРОВСКА УНИЦИЕФ изрази загриженост поради тоа што голем дел од децата ќе пораснат во дигитална ера, презаситена со дезинформации. Доаѓаат генерации кои нема да веруваат во ништо. Тие ќе ...

ЕК побара од 17 онлајн платформи потврда за усогласеност со обврската за јавна достапност до податоците

Европската комисија испрати формални барања до 17 социјални мрежи, пребарувачи и сајтови, кои минатата година согласно Законот за дигитални услуги (ДСА) добија статус на „многу големи онлајн платформи“, да достават ...

Повик за ангажирање помлади специјалисти за социјални медиуми

Ако имаш интерес, искуство и страст за социјалните медиуми и си активен корисник на повеќе платформи, ако се информираш за дневните случувања преку веб-порталите, ако си противник на дезинформациите и пропагандата и ...

Повик за ангажирање помлади специјалисти за социјални медиуми

Ако имаш интерес, искуство и страст за социјалните медиуми и си активен корисник на повеќе платформи, ако се информираш за дневните случувања преку веб-порталите, ако си противник на дезинформациите и пропагандата и ...

АРХИВА На Мицкоски му е премногу. Митинг на ВМРО-ДПМНЕ, 18 јуни 2022 (Фото: К. Михаилов/ЦИВИЛ)

Мицкоски контра Мицкоски: „Европа е во заблуда“ е новото „Европа кова заговор против ВМРО“

Мицкоски си контрира самиот на себе си. Откако претходно говореше дека светот и Европа ковале заговор против ВМРО-ДПМНЕ, сега ја смени реториката и тврди дека Европа била во заблуда од ...

Куршумите се стишија во Косово, но „се пука“ со говор на омраза на социјалните мрежи!

Еднодневниот конфликт во северот на Косово разлеа дезинформации и говор на омраза на социјалните мрежи. „Главите да ви се скинат Ш****** племо секаде сте црвен пипер“; „...Еден сончев ден повторно ...

Шкријељ до „шокираните“ доктори: Ете дошокирајте се после цела деценија

По повод манипулативните објави во одредени медиуми за „контроверзна“ содржина во прирачникот за образование за животни вештини за средно образование, со објава на Фејсбук се огласи пратеничката Санела Шкријељ.  За ...

Џабир Дерала, претседател на ЦИВИЛ(фото: Б. јордановска/ЦИВИЛ)

Секогаш ќе има платени насилници, вознемирени „патриоти“ и корисни идиоти

ЏАБИР ДЕРАЛА Како функционираат пропагандните машинерии? Тие се служат со низа софистицирани методи што се невидливи за просечниот корисник на социјалните мрежи. Се работи за масивни и исклучително скапи операции, ...

Борба за македонштината преку неписменост, закани и лажен патриотизам

ГАБРИЕЛА ТОЧКО Во секојдневниот живот, особено преку социјалните мрежи, се среќавам со огромен број на текстови, објави и коментари кои повикуваат на зачувување на македонскиот идентитет, јазик, територија... со еден ...

Затвор од 15 месеци за анестезилогот од Тетово кој на социјалните мрежи снимаше пациенти и медицински персонал

Анестезиологот Валтон Дервиши кој на социјалните мрежи во живо снимаше пациенти и вработени во Клиничката болница Тетово денескa на почетокот на судењето ја призна вината, по што судот му одреди ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER