fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: спор

Забрчанец: Спорот кој Бугарија го има со нас е извор на говор на омраза и непочитување на различностите

ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски имаа само демонстративно практикување на мултикултурализам, а помеѓу тоа имавме тепачки во автобус и организирање на контрапротести. Не само по етничка линија, тој апарат имаше проблем ...

Ѕанакопулос: Се најдоа двајца лидери со мозок да стават крај на спорот

Конечно се најдоа двајца лидери со малку мозок во нивните глави за да стават конечен крај на спорот, рече портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос  во говорот за ...

Владата го декласифицира договорот со Грција

Владата на денешната седница го декласифицира договорот со Грција за решавање на спорот со името и го стави на увид на јавноста. Договорот, како што информира, вечерва на прес-конференција владиниот портпарол Миле Бошњаковски веќе ...

ОБСЕ: Скопје и Атина постигнаа историски договор

Претседавачот на ОБСЕ, италијанскиот министер за надворешни работи Енцо Моаверо Миланези, и генералниот секретар на таа организација Томас Гремингер, го поздравија договорот меѓу Скопје и Атина за решавање на спорот ...

Заврши средбата кај претседателот Иванов за договорот за името

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER