fbpx

Tag: Србија

Коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Стоилковиќ со говор на омраза: Шиптарскиот окупаторски режим во Косово уби Срби кои си ја бранеа земјата

Пратеникот во Собранието на Република Северна Македонија (коалициски партнер на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ), и претседател на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, во контекст на вооружениот инцидент во ...

Фото: Вучиќ - Путин / East Journal

Адвокатот Стојковиќ: Нема шанси Радоичиќ ништо да направи без знаење и дозвола на Вучиќ

Меѓу напаѓачите на Косово бил и телохранителот на Александар Вулин, директор на Агенцијата за безбедност на Србија (БИА)! пишува адвокатот Чедомир Стојковиќ од  Групата Октомври – Слободарски сојуз за слободна ...

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Градоначалници и претседатели на општините во Србија поднесуваат оставки

 Низ цела Србија градоначалници и претседатели на општитните почнаа да поднесуваат оставки, што е во корелација со вчерашната изјава на претседателот Александар Вучиќ, дека „парламентарните, покраинските и белградските избори ќе ...

Александар Вучиќ

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Србија: Вучиќ од порано го најави нападот во Бањска, целта му беше поделба на Косово

Претседателката на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Србија, Соња Бисерко вели дека целта на нападот од страна на српска вооружена група врз косовската полиција во Бањска, кај Звечане, во ...

Свечла за Алсат: Запленети се 23 автомобили и пронајдени се руски документи

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечла во ексклузивно интервју за Алсат вели дека Косово треба да размислува за промена на пристапот во дијалогот со Србија со посредство на ...

Косовско-српскиот спор најголемото ѕвоно за тревога – Дали е можна вонредна меѓународна конференција за мир?

Односите помеѓу Косово и Србија се историски и политички комплексни. Косово прогласи независност во 2008 година, што беше причина за многу спорови и тензии. Иако стотици земји го признаа Косово ...

Фото: Архива

Во Србија бројот на заболени од коронавирус двојно зголемен за разлика од минатата недела

Во Србија во изминатите седум дена регистрирани се 2.803 заболени лица со коронавирус од 13.297 тестирани примероци, со што бројот на заболени речиси двојно е зголемен, јави дописникот на МИА ...

Николај Крстев

(ВИДЕО) Николај Крстев за Евроњуз-Бугарија: Руската црква ги спроведува српските интереси во Северна Македонија

„Имаше и други настојатели на Руската црква во Софија, пред 20-22 години, кои повторно се занимаваа со шпионски активности во Бугарија“, изјави бугарскиот новинар Николај Крстев во студиото на „Добро ...

epa08829045 Man wearing protective mask,walks in front of a COVID-19 center at the University Clinic for Infectious Diseases in Skopje, Republic of North Macedonia, 19 November 2020. Due to the high number of COVID-19 cases the authorities in the country are considering new measures to restrain the disease. North Macedonia is one of the worst in Europe in deaths per capita, having 1397 people who died, with population of two millions, until 18 November 2020 with the symptoms of COVID-19 since the start of the pandemic.  EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Србија го враќа задолжително носење маски во сите здравствени установи

Работната група на српското Министерство за здравство за справување со состојбите од пандемијата на Ковид донесе препораки за постапување на ниво на примарната здравствена заштита и болничките установи, а една ...

Page 1 of 34 1 2 34

CIVIL MEDIA NEWSLETTER