fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: стратегија

Ковачевски, Заев и Ахмети разговарале за стратегијата за настап на изборите

Премиерот Димитар Ковачевски и актуелен лидер на СДСМ, лидерот на ДУИ Али Ахмети и поранешниот премиер и лидер на СДСМ Зоран Заев на синоќешната заедничка средба во Скопје,  разговарале за ...

Јавна расправа за Нацрт-Стратегијата за транспаретност на Владата (Фото: ЦИВИЛ)

Стратегија за транспарентност на Владата – визија за држава со култура на транспарентност и добро владеење за зголемена доверба на граѓаните

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, заедно со Славица Грковска, вицепремиерка задолжена за добро владеење,  организираа јавна расправа за Нацрт - Стратегијата за транспарентност на Владата на Република Северна Македонија ...

Фото: МИА Архива

Вархеји: Посветени сме на брзо спроведување на планот со кој се стремиме кон иста цел

Еврокомесарoт за проширување Оливер Вархеји денеска на својот твитер-налог објави дека со премиерите на Албанија, Србија, Северна Македонија и на Црна Гора разговарал за новата стратегија за раст за Западен ...

Лога: Едно од решенијата е со законски преодни одредби да имаме престанок на мандатот на сегашниот состав на Судскиот совет

Со измените треба да се надминат сите слабости на законското решение кои создадоа проблеми во практичната примена и оставија простор за различни интерпретации. ,, Тоа што се случи во Судски ...

Роберт Алаѓозовски, национален координатор за мултикултурализам
фотографија: Александар Ризински

Алаѓозовски: Ќе продолжиме со почитувањето и создавањето на мултикултурни вредности во нашето општество и на добриот соживот меѓу нашите граѓани

Со националниот координатор за мултикултурализам, Роберт Алаѓозовски разговаравме за текот и резултатите на имплементацијата на владината тригодишна стратегија „Едно општество за сите“, за новата стратегија која што е во напредно ...

Таки Фити: Кризата со Ковид-19 иако краткорочна, предизвика најсилен пад на економијата

Глобалната економија поминува низ тешка состојба, оцени академик Таки Фити за време на годишната конференција „Година за нови можности“. Според него кризата со Ковид-19 иако била краткорочна, предизвикала најсилен пад ...

Русија ризикува да се распадне како држава во следните 10 години

Според истражувањето на светските стратези и аналитичари од Атлантскиот совет , Русија, каква што ја знаеме, можеби нема да ја преживее претстојната деценија и ризикува да стане неуспешна држава додека ...

Роберт Алаѓозовски, Национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка (фото: И. Чадиноски / ЦИВИЛ)

Алаѓозовски: Обврска на секој политичар е да ја разбере и да ја имплементира Стратегијата „Едно општество за сите“

Стратегијата „Едно општество за сите“ е значајна за развојот на нашата демократија, на општеството, но и на државата во целост. Стратегијата има влијание и во низа други области, на постоењето ...

Промовирана Стратегија за образование 2018-2025

Крајната цел на Стратегијата за образование 2018-2025 е инвестирање во учениците, студентите, во млади интегрирани поединци кои ќе бидат слободни во изразување на автентичноста, оригиналноста, идентитетот и креативноста. Ова на денешната промоција на Стратегијата ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER