fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: студенти

Штајнмаер: Никогаш немало поважно време за борба за Европа

Никогаш немало потешко, но и поважно време за борба за Европа, изјави синоќа германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер. Во говорот пред студентите на Европскиот колеџ, елитна институција која ја обучува идната ...

МОН: Учениците и студентите денеска ги добија средствата за стипендии, продолжуваме да соработуваме и да ги поддржуваме

-Министерството за образование и наука информира дека сите ученички и студентски стипендии на постојните корисници за учебната, односно академска 2023-2024 година се исплатени заклучно со месец јануари. За новите корисници, ...

Шаќири ги извести студентите дека ги имаат стипендиите на нивните сметки, повика да не бидат манипулирани

Во пресрет на најавениот студентски протест денеска пред МОН, министерот за образиование и наука Јетон Шаќири на Фејсбук објави дека сите студенти кои ги исполнуваат условите, на своите сметки ги ...

Професор по дефектологија уценува студенти: Помала оцена ако напишете Северна Македонија

Лавина реакции по фејсбук-објавата на професорот Владимир Трајковски во која се обраќа на студентите со закана дека ќе намалува оцени на оние студенти во чиј индекс ќе пишува Северна Македонија. ...

Демант од МОН: Не сме иницирале покачување на партиципацијата за студирање, студентите да бидат спокојни

Министерството за образование и наука ги демантира информациите дека на иницијатива на Министерството за Владата ќе се зголеми двојно партиципацијата за студирање на државните високоообразовни установи на сите три циклуси ...

МОН ги објави повиците за финансиска поддршка за ученици и студенти

Министерството за образование и наука денеска ги објави повиците за финансиска поддршка за ученици и студенти. Со повикот за финансиската поддршка за ученици од основните и средните училишта чии семејства имаат вкупни ...

Османи: Северна Македонија не смее да го пропушти возот за ЕУ

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи учествуваше на дебата, организирана од страна на Институтот БИРС, што се одржа со студентите на Државниот универзитет ...

Трошоците за сместување и исхрана во студентските домови по стара цена

Најавеното покачување на цената за сместување и исхрана на студентите во државните студентски домови во Скопје нема да се реализира, откако денеска Државниот Студентски Дом „Скопје“ на седницата на Управен ...

Studenti na univerzitet sveti kiril i metodija

Истражување: 20 отсто од студентите на јавните универзитети сметаат дека корупцијата е екстремна

Истражувањто на Институтот за стратешки истражувања и едукација покажува дека 20 отсто од студентите на јавните универзитети сметаат дека корупцијата е екстремно присутна на факултетите каде студираат, додека 24% сметаат ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVIL MEDIA NEWSLETTER