fbpx
Фото: Укринформ
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Табановце

Граничен премин Табановце

(ФОТО) Се подобрува инфраструктурата на Табановце – Акција на Отворен Балкан

Во полн интензитет се градежните инфраструктурни зафати на граничниот премин Табановце – Прешево за проширување на пристапните сообраќајници. Оваа акција е дел од мерките од „Отворен Балкан” што македонската и ...

По акцијата на ГП „Табановце“, кривични пријави заработија 12 полицски службеници

Против 12 лица вработени во Полициска станица за гранични проверки – Табановце при Регионалниот центар за гранични работи Север, поднесена е кривична пријава за „злосторничко здружување“, „примање поткуп“ и „злоупотреба ...

Приведени девет лица во акцијата на ГП „Табановце“, меѓу кои и командир и заменик командир

За злоупотреба на службена положба во синоќешната полициска акција на ГП „Табановце“ се приведени командир, заменик командир, раководител на смена, како и шест полицајци, потврди денеска на брифинг со медиумите ...

Колони на Табановце, се апсат полициски службеници

МВР во координација со Обвинителството вечерва спроведува апсење на полициски службеници на граничниот премин Табановце, но освен тоа други детали засега нема. Поради полициската акција, на граничниот премин се создадени ...

Бегалци и книги

Волонтерите од Центарот за интеркултурален развој (ЦИР) денеска, со почеток во 17 часот, на Градскиот плоштад во Куманово организираат настан „Бегалци и книги“. Според ЦИР, моментално во прифатниот центар во ...

Спасовски: Македонија е подготвена да сопре нов бран бегалци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и Мартин Брезак, амбасадор на Словачка во Македонија го посетија транзитниот центар „ВинојугТ“ кај Гевгелија, по повод новата ротација на полицискиот контингент од Словачка. Министерот ...

Еве ги луѓето од новата Влада!

Си реков, ајде и јас да пробам да напишам нешто во стилот на новата медиумска ера. Онаа на алтернативните факти (читај: лаги), на атрактивните и привлечни наслови (читај: лаги) и ...

Бегалците од Табановце вратени во Грција!

Сите бегалци кои беа сместени во транзитниот центар во Табановце, полицијата ноќеска, ненадејно и без образложение ги вратила во Грција, потврди за ЦИВИЛ Медиа, невладината организација „Легис“. „Синоќа, околу 11 ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER