fbpx

Tag: тенкови „Леопард“

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Соочена со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и соочени со се поуспешните украинските напади врз стратешката руска  воена инстратуктура во позадината на линијата на фронтот, ...

Фото: Укринформ

Холандија, Германија, Данска ќе и дадат на Украина речиси 100 тенкови Леопард

Холандија, заедно со Германија и Данска, планираат да и испорачаат на Украина околу 100 главни борбени тенкови Леопард, соопшти претседателот Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција со премиерот на Холандија Марк ...

Фото: Скриншот од РТВЕ

Се зголемува помошта од западните сојузници за Украина, и Шпанија ќе испрати тенкови Леопард напролет

Украина ќе добие тенкови „Леопард“ од Шпанија уште оваа пролет, најави шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес, јавува дописникот на Укринформ, повикувајќи се на RTVE. Според Роблс, тенковите Леопард што ...

Фото: Укринформ

Леопарди за украинските вооружени сили: Руските лажни вести веќе стигнаа до Берлинското ЗОО

Како одговор на руските дезинформации, претставниците на зоолошката градина ја изразија својата поддршка за Украина, пренсеува Укринформ. Руските медиуми,  Телеграм каналите и социјалната мрежа ВКонтакте ја продолжуваат својата пропагандна кампања ...

Блумберг: Шолц уште утре би можел да и го одобри на Полска испраќањето на тенковите „Леопард“ во Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц уште утре би можел да и дозволи на Полска да ги извезе своите тенкови „Леопард“ од германско производство во Украина, наведуваат  извори запознаени со прашањето, пренесува ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER