fbpx
Фото: МИА
Фото: МИА

Tag: телевизија

Војо Маневски

Ризница

 ВОЈО МАНЕВСКИ  Драги мои читатели, верувам дека сите ние доста време поминуваме пред малите екрани. Ова „малите екрани“ порано се однесуваше на телевизорите, но тие бааги пораснаа и почнаа да ...

Фото/ Американскиот претседател Џими Картер за време на интервју со Барбара Волтерс

Почина американската телевизиска икона Барбара Волтерс

Барбара Волтерс, една од најпопуларните новинарки на американската телевизија, првата жена водителка на вечерната информативна програма на американската мрежа Еј-Би-Си, почина на 93-годишна возраст, соопшти нејзината долгогодишна компанија Еј-Би-Си Њуз. ...

Словенија донесе закон за деполитизација на јавната телевизија

Словенците вчера на референдум усвоија закон со цел да се спречат политичките назначувања во јавната телевизија, откако медиумската клима во земјата се влоши за време на претходниот премиер Јанез Јанша. ...

Законот на џунглата

Секакво спомнување за минимум регулација на онлајн медиумите и порталите наидува на страшен отпор од ЗНМ и „експертите“ за медиуми, бидејќи на тој начин ќе се загрозела слободата на новинарството. ...

Кога мечката ќе ви заигра пред врата, сетете се на вашиот молк

Вчера, новинарот Томислав Кежаровски беше повикан на информативен разговор, поради „боење на објект“. Човекот по кого станавме „препознатливи“ во меѓународната политичка и медиумска заедница, жртвата на режимот и неговото брутално ...

Голем медиумски одѕив за јавната дискусија на ЦИВИЛ “Плурализмот и политичката криза”

Јавната дискусија “Плурализмот и политичката криза”, која се одржа по четврти пат, ЦИВИЛ – Центар за слобода, предизвика голем одѕив кај медиумите во државата. Телевизиите 24 Вести, Телма, ТВ 21,  во ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER