fbpx

Tag: Цивил Медиа

Фото: Скриншот

Руска провокација на границата со Естонија, во НАТО базата во Тапа подготвени да го одвратат агресорот од исток

Од руската страна на границата помеѓу Русија и Естонија, кај преминот Ивангород-Нарва се појави провокативен билборд на кој пишува „Руските граници не завршуваат никаде“. Ова го привлече вниманието на советникот ...

Петровска за ЦИВИЛ МЕДИА: Белград и Приштина да се посветат на дијалогот додека не биде предоцна

Белград и Приштина да се посветат на дијалогот додека не биде предоцна. Од современите политички лидери се очекува да донесат мир и просперитет, а не поделби и конфликти. Мудорста на ...

д-р Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар

Кои се трите главни поенти во интервјуто на Таравари за ЦИВИЛ Медиа

Лидерот на Алијансата за Албанците (АА), Др.Арбен Таравари, во интервју за ЦИВИЛ Медиа, сподели повеќе ставови за политичкитиот амбиент во земјава.  Издвојуваме три поенти од ова интервју:  1. Таравари: Алијанса е ...

Photo by Markus Winkler on Unsplash

Николовски, Поповски, Абдурахмани, Колозова, и Јовановиќ за соработката со руски служби; рајот и пеколот на МПЦ-ОА; слонот во политичката соба; високото образование; разнишаниот авторитет на Путин

Во текот на викендот и денеска во рубриката Слободна пишуваат неколку автори, на неколку актуелни и исклучително интересни теми. „Навистина мислев дека оваа “дилема” дали сте за Русија или за ...

Принтскрин од обезглавувањето на украинскиот војник

Амбасадорката Дир: Каква дегенерација на човечката суштина треба да достигне човек за да обезглави друг жив човек

Украинската амбасадорка Лариса Дир, во изјава за Цивил Медиа го коментира видеото од ѕверското обезглавување на украинскиот војник. Каква дегенерација на човечката суштина треба да достигне човек за да силува ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: Британската влада не поддржува српска енклава во Косово, САД гарантираат дека ниту еден договор нема да го загрози суверенитетот

Договорот помеѓу Косово и Србија е и понатаму жешка тема во албанските медиуми во Косово, во Албанија од денеска стапува на сила новата судска карта - пет Апелациони судови се ...

Ковачевски за ЦИВИЛ Медиа: Поединци и групи со националистичка агенда сакаат регионот да го држат заложник на минатото

„Јас не видов разлика помеѓу претседателот на државата и претседателот на Владата, бидејќи по Советот на безбедност, председателот на државата имаше изјава за медиуми каде го сублимираше тоа што го ...

Косовски аналитичари за ЦИВИЛ Медиа: Вучиќ го прифати француско-германскиот предлог, сега притисокот е врз владата на Курти

Србија ризикува изолација од Европската Унија и Соединетите Американски Држави (САД) доколку не се согласи да соработува во реализацијата на француско-германскиот план за нормализација на односите со Косово. Веста ја ...

Видеото од Габриел Ескобар на Инстаграм профилот на ЦивилМедиа достигна близу 400.000 прегледи

ЦИВИЛ Медиа ги следи трендовите на социјалните мрежи. На својот Инстаграм профил #civilmedi.mk објави повеќе кратки видеа, меѓу кои и две од интервјуто на Заменик-помошникот секретар на САД, Габриел Ескобар ...

Биљана Јордановска, ЦИВИЛ/Фотографија: А. Ризински/ЦИВИЛ Медиа

Јордановска: Приоритетна е борбата против дезинформациите и пропагандата наспроти предвремени избори

Во контекст на актуелноста на барањето на опозицијата за предвремени парламентарни избори во мај, Биљана Јордановска, ЦИВИЛ, како дел од мултимедијалниот и медиумски настан „Перспективи 2023“, става акцент на (не)можноста ...

Page 1 of 3 1 2 3

CIVIL MEDIA NEWSLETTER