fbpx
Бранко Тричковски (фото: Чедо Поповски)
д-р Арбен Таравари на РТК, 17 април 2024 (фото извор: скриншот од ТВ снимка)
Украинскиот претседател Зеленски даде интервју за АФП на 17 мај 2024 (фото извор: Канцеларија на Претседателот на Украина)

Tag: убиени

Во израелските напади врз Газа во изминатото деноноќие загинаа уште 65 Палестинци, билансот порасна на 31.988

-Најмалку 65 лица загинаа, а 92 се повредени во израелските напади во последните 24 часа“, соопшти денес Министерството за здравство во Газа, пренесува Агенцијата Анадолу. Според министерсството многу жртви сѐ ...

Израел нападна луѓе кои чекаа хуманитарна помош во Газа, убиени се 20 Палестинци

Израелската војска уби 20 Палестинци и рани најмалку 155 во вооружен напад врз луѓе што чекаа хуманитарна помош на Кувајтската крстосница во Појасот Газа, соопшти палестинското Министерство за здравство, пренесува ...

Фото: УНИЦЕФ

1.213 украински деца повредени како последица од целосната инвазија на Русија

Руските инвазивни сили досега убиле 521 дете, а повредиле 1.213 деца низ Украина, соопшти Украинското државно обвинителство, пренесува Укринформ. „Околу 1.734 украински деца беа погодени од целосната вооружена агресија на ...

Ал Џезира со осуда за убиството на репортери во Газа

Ал Џезира денеска го осуди убиството и „таргетирањето“ палестински новинари во Газа, откако двајца репортери кои работеа за телевизијата загинаа во напад врз нивниот автомобил. Хамза Ваел Дахдух, фоторепортер и ...

Тужба на Репортери без граници: Новинарите убиени во Појасот Газа се жртви на воени злосторства

Во израелско-палестинската војна досега загинаа 41 новинар. Триесет и шест од нив се палестински новинари убиени во израелските напади во Појасот Газа. Репортери без граници (РСФ) поднесе тужба до Меѓународниот ...

СЗО: Секој ден во Газа просечно се убиени околу 160 деца, ништо не го оправдува ужасот што го трпат цивилите

Нивото на смртни случаи и страдање во војната меѓу Израел и Газа е „тешко да се сфати“, соопшти Светската здравствена организација. Портпаролот на таа агенција на Обединетите нации, Кристијан Линдмајер ...

Фото: МИА архива

ИДФ: „Хамас“ држи најмалку 210 заложници во Газа, а 307 израелски војници се убиени од 7 октомври

Хамас“ држи најмалку 210 заложници во Газа, а 307 израелски војници се убиени од 7 октомври, изјави портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари на прес-конференција, пренесува МИА. Израелските ...

Си-Ен-Ен: Најмалку 11 вработени во агенцијата на ОН загинаа во воздушни напади врз Газа

Најмалку 11 вработени кои работат со Агенцијата за помош и работа на Обединетите нации (UNRWA) се убиени во воздушните напади во Газа од саботата, пренесува Си-Ен-Ен. „Со голема тага можам ...

Оружен напад во банка во Кентаки, најмалку пет мртви, повеќемина повредени

Најмалку пет лица загинаа, а речиси осуммина се повредени при оружен напад во Старата национална банка во Луисвил, Кентаки, соопшти локалната полиција на прес-конференција. Напаѓачот е исто така мртов, изјави ...

Турската армија уби над 400 противници во северозападна Сирија

Убиени се вкупно 447 припадници на Курдската работничка партија (ПКК), Партијата за демократски сојуз (ПДС), Силите за заштита на народот (СЗН) и „Исламска држава“, од почетокот на турската воена операција ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER