fbpx

Tag: Украина

Столтенберг: Најдобар пат до траен мир е зголемување на помошта за Украина

Најдобар пат кон траен мир е зголемување на помошта за Украина, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по средбата со летонската премиерка Евика Силинија во седиштето на Алијансата ...

Од конференцијата „Украина, година на хероизмот“, Дом на Армијата, Скопје, 24 февруари 2023 (фото: Б. Јордановска/ЦИВИЛ)

Орден за заслуги

ЏАБИР ДЕРАЛА Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, со УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №556/2023, ми додели орден за заслуги. Веста за ова ја добив точно напладне, на 25 септември. Не знам колку ...

Јасминка Џумхур, Ерик Мозе и Пабло де Грајф, членови на Независната меѓународна истражна комисија за Украина, присуствуваа на прес-конференција во Обединетите нации во Женева, Швајцарија, 23 септември 2022 година. Photo: REUTERS

Истрага на ОН: Русија измачувала украински жртви до смрт

Руските окупатори ги мачеле Украинците толку брутално што некои од нивните жртви ги загубиле животите, а семејствата ги принудувале да слушаат додека силуваат жени од соседството, соопштија денеска членови на ...

Фото: Укринформ

Меѓународен адвокатски тим подготвува досие за Русија поради користење на гладот како оружје

Адвокати за човекови права, во соработка со канцеларијата на Главниот обвинител на Украина, подготвува досие за воени злосторства што би било поднесено во Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ), обвинувајќи ја Русија ...

Фото: ЕРА

Анализа на Слободен печат: Како северот на Косово, покрај Украина, стана најранливата точка на Европа

Неколку дена пред новата ескалација на насилството во Косово, политичкиот аналитичар Агон Малиќи предупреди дека такво нешто може да се случи наскоро и дека тоа ќе биде „токму она што ...

Герашченко: Русија ја губи војната не само во стратешка, туку и во директна воена смисла

Русите, започнувајќи ја оваа војна, зборуваа за заземање на Кијив за два-три дена. Сега тие се навикнаа на напади со беспилотни летала во Москва и длабоко во Русија. Руската воздушна ...

ЕК донесе одлуки за доделување помош за Украина, Тунис и луѓето во Нагорно-Карабах

Европската комисија денеска соопшти дека донела одлуки за исплата на 1,5 милијарди евра за Украина во рамките на пакетот за макрофинансиска помош, речиси 127 милиони евра за Тунис за поддршка ...

Фото: МИА архива

Уште еден брод со жито исплови од украинското пристаниште

Вториот товарен брод „Аројат“ го напушти украинското црноморско пристаниште Чорноморск откако натовари жито, изјави денеска извор од индустријата. Товарните бродови Ресилиент Африка (Resilient Africa и Aroyat) пристигнаа во Украина во ...

Пентагон објави нов пакет за безбедносна помош во вредност од 325 милиони долари за Украина

Американското Министерство за одбрана објави дека е одобрен дополнителен пакет безбедносна помош за Украина, во вредност до 325 милиони долари. Овој пакет вклучува дополнителен пакет за зајакнување на украинската противвоздушна одбрана, двонаменска ...

Путиновата последна војна

ЏАБИР ДЕРАЛА Невозможно е да се говори за мир во светот денес надвор од заканата од рускиот рашизам и воената агресија против Украина, враќањето на Железната завеса и целосното загрозување ...

Page 1 of 53 1 2 53

CIVIL MEDIA NEWSLETTER