fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

Tag: уставни измени

Фото: Амбасада на САД

Агелер: Возможни се уставни измени пред формирање на нова Влада, иднината на државата ќе се одлучи на овие избори!

Aмбасадорката на САД во Северна Македонија Анџела Агелер во интервју за ТВ21 изјави дека е возможно уставните измени да се изгласат пред формирање на новата Влада произлезена од парламентарни избори на 8 ...

д-р Арбен Таравари, градоначалник на Гостивар

Taравари побара внесување на Бугарите и другите малцинства во Уставот

Партијата Алијанса за Албанците преку соопштение до јавноста информира дека вонредна прес-конференција одржал претседателот д-р Арбен Таравари во Тетово. Таравари посочува дека има две цели за претстојните избори за претседател ...

Ордaноски: Ако Мицкоски не биде мандатар за следната влада тој е следното утро политички мртов

„Судирот во Алијанса е стар и тој судир е можеби околу едно принципиелно прашање на кое доаѓаат сите помали партии кои треба да одлучат дали да влезат во поголемите коалиции ...

Емилија Целакоска

Целакоска за ЦИВИЛ МЕДИА: Патот до ЕУ веќе не зависи од ВМРО-ДПМНЕ

Во контекст на најновите збиднувања на политичката сцена во Северна Македонија и претстојните настани и посети на високи државни претставници на меѓународната заедница, побаравме коментар од универзитетската професорка и колумнистка, ...

Арбен Таравари

(ВИДЕО) Таравари за ЦИВИЛ МЕДИА: Состојбата во Македонија е безнадежна и депресивна; би сакал, по изборите, да имаме Влада која ќе го продолжи одот кон ЕУ

Веќе сме во засилена предизборна трка, иако официјално не се потврдени изборните програми и рокови. Со д-р Арбен Таравари, интелектуалец, виш научен соработник по предметот неврологија, во Универзитетската клиника за ...

Маричиќ за изјавата на бугарската вицепремиерка: Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени

Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени, останати изјави се политички став, вели вицепремиерот Бојан Маричиќ. Одговарајќи на новинарски прашања за изјавата на бугарската вицепремиерка, Марија Габриел, ...

Габриел: Уставните измени не се единствен услов за Скопје

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Габриел изјави дека Бугарија нема билатерлаен проблем со Северна Македонија во однос на интергацијата во ЕУ и оти услов за продолжување на ...

Војо Маневски

Од втора лига се игра ли во Европа?

ВОЈО МАНЕВСКИ Заврши самитот на ЕУ. Одлуките ги добивме и како што ни приличи, различно ги толкуваме. Се разбира нема извлекување на заклучоци за идно делување, самокритика, туку обвинување на ...

Фото: Драган Мишев / ЦивилМедиа

Полнолетство на кандидатскиот статус на Македонија за ЕУ: Зрели за матура, но без сопките на опозицијата

Доколку погледнеме наназад низ годините, онаа оптимистичка состојба која ја гледаме денес во однос на доближувањето до европското семејство, можеше да ја стигнеме многу порано. Не уверуваа дека не може ...

Page 1 of 26 1 2 26

CIVIL MEDIA NEWSLETTER