fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски
Фото: МИА

Tag: Велика Британија

Велика Британија воведе санкции за раководството на казнената колонија каде што почина Навални

Велика Британија денеска воведе санкции за шест лица кои имаа раководни позиции во арктичката казнена колонија каде што минатата недела почина рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. „Меѓу санкционираните е и ...

Украинците кои дојдоа во Велика Британија по руската инвазија ќе можат да поднесат барање за продолжување на визата

Украинците кои дојдоа во Велика Британија по руската инвазија на Украина ќе можат да поднесат барање за продолжување на визата за дополнителни 18 месеци, соопшти денеска британската Влада, пренесува Би-Би-Си. Од ...

Нападите на Хутите негативно влијаат врз глобалната економија, се зголемуваат стравувањата за проширување на војната на Блискиот Исток

Нападите на САД и Велика Британија во Јемен, извршени со поддршка на Холандија, Австралија, Канада и Бахреин, дојдоа како одговор на 26 напади на милицијата Хути, поддржана од Иран, врз ...

Британскиот премиер Сунак во Кијив го претстави најголемиот пакет британска воена помош за Украина

Британскиот премиер Риши Сунак за време на неговата денешна посета на Кијив го претстави новиот пакет воено финансирање за Украина со цел земјата да се увери дека Западот продолжува да ...

Фото: МИА архива

Индипендент: Велика Британија со над 1,5 милиона фунти ќе го модернизира албанскиот затворски систем

Триесет и седум минибуси и електрични возила ќе и бидат доделени на Албанија од страна на британската Влада, во вредност од над 1,5 милиона фунти, како дел од неодамнешниот договор ...

Велика Британија ќе направи „сè што може“ за да го поддржи Израел во борбата против Хамас

Министерот за финансии на Велика Британија Џереми Хант нагласи дека Велика Британија ќе направи „сè што може“ за да го поддржи Израел во неговата борба против Хамас. Зборувајќи за Скај ...

Велика Британија ќе испрати авиони за набљудување и два брода за поддршка на Израел

Велика Британија ќе испрати авиони за набљудување и два брода на Кралската морнарица во источниот Медитеран „за поддршка на Израел“, соопшти денеска Кабинетот на премиерот Риши Сунак „Премиерот побара воени ...

Британски аналитичари: Москва го користи терминот „странски агент“ за да манипулира со мислењето

Москва, според британски аналитичари, успева да манипулира со јавното мислење користејќи ја ознаката „странски агент“ како општоприфатен термин. -Ова го покажа новото истражување спроведено од државниот центар за истражување на ...

Page 1 of 9 1 2 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER