fbpx
Милорад Додик
epa09691384 Former Ukrainian president Petro Poroshenko attends a court hearing in the Pechersky district court on suspicion of treason and financing of terrorism, in Kiev, Ukraine, 17 January 2022. Poroshenko was summoned on 17 January 2022 to the Pechersky District Court for choosing of restraint with incrimination him the high treason and attempted looting of national values.  Poroshenko was arrested upon entry into Ukrainian territory, as instructed by the Ukrainian Prosecutor-General.  EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен има план...
epa09456826 Investigators at the scene following a fire at a hospital for Covid-19 patients in Tetovo, Republic of North Macedonia, 09 September 2021. At least fourteen deaths have been reported by the Ministry of Health when a fire, thought to have been triggered by oxygen cylinders that provide oxygen to patients with a more severe clinical case of Covid-19, broke out at the hospital.  EPA-EFE/Georgi Licovski

Tag: Цивил – Центар за слобода

Прес-конференција на ЦИВИЛ во 13 часот пред ДИК: Хаварија на Избирачкиот список, притисоци врз гласачите, неизвесност и надежи…

ЦИВИЛ – Центар за слобода ќе одржи прес-конференција пред Државната изборна комисија денеска во 13 часот. Во периодот од 5-ти до 8-ми декември, ЦИВИЛ прими над 600 повици од граѓанки ...

Ја избришале од Избирачки список затоа што ќе ѝ истекла важноста на личната карта!

Проблемите во Државната изборна комисија со Избирачкиот список се натрупуваат, а хаосот се зголемува со приближувањето на денот на изборите. До ЦИВИЛ - Центар за слобода се обрати Моника Матоска ...

„Набљудуваме!“ пред „Палета“

Тим на ЦИВИЛ - Центар за слобода, во рамки на проектот „Набљудуваме!“, денеска од 12 до 13,30 часот, постави инфо-штанд во центарот на Скопје. Активистите поделиjа информативни материјали на стотина ...

Најческа: Во Македонија масовно се кршат човековите права и слободи!

„Во Македонија е направна таква форма на затворање на општеството, со што е оневозможено елементарно споредување со се она што претставува достигнување и развој на цивилизацијата, на промоцијата и заштитата ...

Прочистувањето на само 40.000 гласачи не созадава услови за фер избори!

Прочистување  на само 40 илјади спорни гласачи од Избирачкиот список е каков-таков договор меѓу четирите политички партии-потписнички на Договорот од Пржино, само колку да се одржат предвремени избори, е ставот ...

Копнеж за моето Скопје

Иако деновиве летото се занесува и се преправа дека е есен, сепак, преубаво време е да се шета низ Македонија и да се посетат локациите на кои порано се  сеќаваме ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVILMEDIA NEWSLETTER