fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

Tag: Цивил – Центар за слобода

Станковиќ: Македонија да стане држава во која криминалците наместо во политика, ќе одат во затвор!

„Имавме една страотна декада, во која како со гума беше избришана правната држава. Имавме декада на тотално безумие во кое киднапираните институции и целото партизирано општество станаа сопственост на една ...

Студентите дојдоа по своето пред СПУКМ

Неколку стотини студенти од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ дојдоа пред канцелариите на Студентскиот парламент (СПУКМ) револтирани од „најсрамните избори во историјата на најстариот универзитет во Македонија“, како што ни ...

Дерала: ДИК го зaгуби легитимитетот, затоа што не успеа да се издигне над политичките интереси!

Претседателот на ЦИВИЛ - Центар за слобода, Џабир Дерала, на дебатата посветена на прашањето каков попис и Избирачки список и се потребни на Македонија, во организација на НВО Инфоцентар, истакна ...

ЦИВИЛ со барања за мирно заминување на недемократската власт

ЦИВИЛ – Центар за слобода, во пресрет на протестите на Шарената револуција и контра-протестот на ГДОМ, апелираше на смиреност, избегнување на насилството и воздржување од било какви инциденти, стравувајќи, пред ...

КИРАЦОВСКИ: „Очајни се обидите на Груевски, да го брани соработникот Талески!“

„Веројатно Груевски и соработниците се збунети и што судија по судија секојдневно се охрабруваат, застануваат на страната на граѓаните и на правдата и што вртат грб на режимот. [youtube width="600" ...

Луѓе умираат, „Брза помош“ – во служба на началниците!

Празни возила на „Брза помош“ користени за провокација на блокадите! Ако не ги пуштиш, следи „спружување“ кај „куририте“ и сличните, однапред организирани да „известуваат“ за наводната нехуманост на демонстрантите. Нормално, ...

Мини-анкета: Улогата на меѓународната заедница во надминувањето на кризата

Двајца граѓански новинари доставија снимка на мини-анкета со граѓани до редакцијата ЦИВИЛ Медиа, која одлучи да ги објави, поради актуелноста на темата - прашањето за влијанието на меѓународните претставници во ...

Зацврстување на „љубовта“ меѓу МВР и провладините медиуми?

На Интернет портaл што е под строга контрола на власта, беа објавени снимки од вчерашниот протест на Шарената револуција, кога демонстрантите ја боеја улицата пред Собранието на Република Македонија. Порталот ...

Page 2 of 5 1 2 3 5

CIVILMEDIA NEWSLETTER