fbpx

Tag: земјотрес

МНР најави помош за Турција

„Земјотресот во јужниот дел на Турција претставува огромна трагедија со многу жртви, повредени и материјална штета која го отежнува справувањето со последиците“, напиша на својот Фејсбук профил, министерот за надворешни ...

Најмалку 670 луѓе загинаа во земјотресот во Туркије и во Сирија

Според најновите податоци загинаа најмалку 670 лица во Сирија и во Туркије како последица на силниот земјотрес регистриран утрово во близина на јужниот турски град Газиантеп. Се стравува дека бројот ...

По земјотресот во Туркије и Сирија, Борел најави помош од ЕУ, се приклучија и други земји

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел утринава се огласи по разорниот земјотрес што денеска ги погоди Туркије и Сирија и однесе голем број животи и ...

МНР: ДКП-ата во Туркије се на 24-часовно располагање за македонските државјани

По силниот земјотрес во југоисточниот дел на Република Туркије Министерството за надворешни работи информира дека дипломатско-конзуларните претставништва во земјата се на 24-часовно располагање на евентуални прашања од македонските државјани. -По ...

Над 300 загинати во Сирија и во Туркије во земјотресот со епицентар во близина на Газиантеп

Повеќе од 300 луѓе загинаа во Сирија и Туркије во силниот земјотрес во близина на јужниот турски град Газиантеп рано утринава. Сириското Министерство за здравство ја потврди смртта на најмалку ...

(ИЗБОР) Албански медиуми: ЕУ и САД со заеднички напори за Српско –Косовскиот договор, нови домови за преживеаните од земјотресот во Албанија, истрагата за Грдец е шоу…

Од денешните актуелни теми во албанските медиуми, редакцијата на ЦИВИЛ Медиа избра само неколку, како што се средбата на Лајчак, Џоана и Ескобар за ситуацијата и дијалогот меѓу Косово и ...

Силен земјотрес од речиси 6 степени ја погоди Турција, десетици се повредени

Најмалку 35 лица се повредени кога утрово земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала ја погоди западна Турција, во близина на градот Дузча, соопштија Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) ...

Светска банка ќе додели помош за обнова на Индонезија по земјотресите

Светската банка одобри помош од една милијарда долари за Индонезија, за обнова на земјата по неколкуте земјотреси кои предизвикаа многу жртви. - Светската банка обезбедува до една милијарда долари на индонезиските ...

Земјотрес почувствуван во Македонија

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван изутрината во југозападна Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на земјотресот е во ...

Земјотрес во Струмица

Земјотрес со магнитуда од три степени и епицентар кој потекнува од струмичкото подрачје е регистриран ноќеска во 02:10 часот. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утрово соопшти дека епицентарот ...

Page 11 of 13 1 10 11 12 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER