fbpx

Tag: земјотрес

Земјотрес во Струмица

Земјотрес со магнитуда од три степени и епицентар кој потекнува од струмичкото подрачје е регистриран ноќеска во 02:10 часот. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утрово соопшти дека епицентарот ...

Антологија на песни посветени на скопскиот катастрофален земјотрес

Антологијата на песни посветени на скопскиот катастрофален земјотрес „Ден судбоносен - 26 јули 1963“ утревечер со почеток во 19 часот ќе биде промовирана во Домот на културата „Димитар Влахов“ во скопската ...

Се поставуваат новите букви од изјавата на Тито на фасадата на Музеј на Град Скопје

На источната фасада од Музејот на Град Скопје претпладнево почна поставувањето на новите букви од познатата реченица што Јосип Броз Тито ја кажал ден по катастрофалниот земјотрес во Скопје.  „Скопје ...

Земјотрес во Турција, најмалку 39 лица повредени

Најмалку 39 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди турската југоисточна провинција Адијаман. Турскиот министер за здравство Ахмет Демирчан изјави ...

Силен земјотрес од 6,3 по Рихтер

Силен земјотрес со интензитет од 6.3 по Рихтеровата скала се случи денеска во Пацификот, на 420 км југозападно од островот Тонга. Засега нема извештаи за повредени или материјална штета. извор: МИА

Слаб земјотрес во Скопје

Земјотрес со магнитуда од 2,6 степени по Рихтеровата скала е регистриран утрово во 08:03 часот во скопското епицентрално подрачје. Епицентарот на земјотресот, според Европсккиот-медитерански сеизмолошки центар бил на шест километри источно ...

Page 12 of 13 1 11 12 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER