fbpx
Фото/ Wikimedia commons
Вештачка интелигенција (фото извор: Wikimedia Commons)

Tag: церемонија

Забрана за рускиот, белорускиот и иранскиот амбасадор да учествуваат на церемонијата на доделување на Нобеловата награда

Нобеловата фондација денеска објави дека ја повлекува својата намера да ги покани амбасадорите на Русија, Белорусија и Иран на церемонијата на доделување на Нобеловата награда во Стокхолм, по острите критики ...

Папата Франциск на погребната церемонија го спореди починатиот Бенедикт Шеснаесетти со Исус

Папата Франциск кој ја предводеше погребната церемонија на упокоениот Бенедикт Шеснаесетти, во молитвата пред верниците на плоштадот „Свети Петар“ во Ватикан својот претходник го спореди со Исус. Во проповедта тој ...

Фото: vaticannews

Во Ватикан, со високи црковни и државнички почести, денеска ќе биде погребан поранешниот папа Бенедикт Шеснаесетти

Десетици илјади верници и достоинственици се очекува да присуствуват денеска во Ватикан на погребот на упокоениот папа Бенедикт Шеснаесетти. Церемонијата ќе ја води актуелниот папа Франциск. Според најавите, самата церемонијата ќе ...

Иванов присуствува на инаугурацијата на Ердоган

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска престојува во работна посета на Анкара, Република Турција. Како што соопштија од кабинетот на претседателот, Иванов во Анкара присуствува на свечената церемонија по повод инаугурацијата на ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER