fbpx
Gaza war (Image by hosny salah from Pixabay)
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon

Tag: Црна Гора

Борбата против корупцијата и организираниот криминал и независноста на медиумите и судството, услови за напредок на Црна Гора кон ЕУ

Борбата против корупцијата и организираниот криминал, зајакнување на слободата на изразување и на медиумите и изградба на независно и професионално во судството се приоритетните реформи што треба да ги спроведе ...

Борел: ЕУ ќе обезбеди два милиони евра за поголема отпорност на Северна Македонија, Албанија и Црна Гора

Еден од резултатите на Самитот ЕУ-Западен Балкан ќе биде најавата дека ќе обезбедиме дополнителни речиси два милиони евра со цел да ја зајакнеме отпорноста на Северна Македонија, Албанија и Црна ...

Абазовиќ: ЕУ мора да го оживее процесот на проширување и да го спречи влијанието на трети страни

Претседателот на црногорската Влада во технички мандат, Дритан Абазовиќ денеска изјави дека смета оти Европската унија мора да го заживее процесот на проширување доколку сака да остане привлечна за новите ...

Спасовски – Аџиќ: Соработката меѓу Скопје и Подгорица е пример за другите во регионот

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за време на работниот престој во Подгорица, Црна Гора оствари билатерална средба со црногорскиот колега, министерот за внатрешни работи, Филип Аџиќ. Министрите ја оценија ...

Александар Вучиќ (фото извор: Wikimedia Commons)

Анализа на американски институт: Србија претставува закана за Северна Македонија и Црна Гора

Поради признавањето на независноста на Косово, Црна Гора и Северна Македонија неодамна беа директно заплашени од Србија – односно од српската влада. Ова го пишува во анализа објавена на веб-страницата ...

Османи по изјавата на Вучевиќ: Очекуваме појаснување од министерот за одбрана на Србија

Северна Македонија го отфрла мешањето и несоодветните забелешки од функционерите од соседството. Се залагаме за регионална стабилност и соработка, вклучително и со Србија и Косово, објави на фејсбук профилот шефот ...

Северна Македонија и Црна Гора ја прошируваат соработката и во областа на дигиталната технологија и сајбер безбедноста
Фото:Влада

Северна Македонија и Црна Гора ја прошируваат соработката и во областа на дигиталната технологија и сајбер безбедноста

Министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу заедно со министерот за јавна администрација на Црна Гора, Мараш Дукај, денеска во Скопје потпишаа Меморандум за разбирање во областа на дигитализацијата ...

Фото: миа.мк

Уапсен поранешниот директор на полициската управа на Црна Гора, Веселин Вељовиќ

Поранешниот директор на Полициската управа на Црна Гора, Веселин Вељовиќ, уапсен е изутринава во акција на Специјалното полициско одделение по налог на Специјалното државно обвинителство, јавуваат подгоричките медиуми. Обвинителот и ...

Ескобар: Исходот од изборите ја засили желбата на граѓаните на Црна Гора за членство во ЕУ

Исходот од парламентарните избори на 11 јуни ја засили желбата на граѓаните Црна Гора да се остварат европските интеграции и реформите што ќе ги унапредат, изјави специјалниот пратеник на САД ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER