fbpx

ЦИВИЛ на Меѓународниот ден на мирот: Мирот во светот ќе добие шанса кога Русија целосно ќе замине и ќе одговара за геноцидната војна против Украина

Мурал од Бенкси

Втора година по ред, во услови на брутална и геноцидна руска воена агресија против независна, демократска и мирољубива Украина, се одбележува Меѓународниот ден на мирот. Темата на Обединетите Нации оваа...

Read more

ЦИВИЛ за Меѓународниот ден на демократијата: Демократијата е исправена пред жестоки предизвици

Photo by Josh Barwick on Unsplash

На денешен ден, пред 16 години светот започна да го одбележува Меѓународниот ден на демократијата, 15 септември. Овој ден се одбележува секоја година низ светот за да се зајакне демократијата...

Read more

ЦИВИЛ со осуда на криминалот и на политичкото профитерство во случајот „Онкологија“

СООПШТЕНИЕ, 5 септември 2023 ЦИВИЛ – Центар за слобода, како организација за човекови права и слободи, внимателно и со крајна загриженост го следи случајот „Онкологија“ кој го отворија истражувачките новинарки...

Read more

ЦИВИЛ: Нападите врз медиумските работници се напад врз слободата на говорот и човековите права во целост!

ЦИВИЛ - Центар за слобода, како организација за човекови права и слободи, најостро го осудува насилството во секоја форма. Нападите врз медиумските екипи е крајно неприфатливо и заслужува секаква осуда...

Read more

ЦИВИЛ бара итна и решителна акција: Максимална казна за силувачите, институционална помош за жртвите и превенција од сексуално насилство врз децата во иднина

ЦИВИЛ изразува крајна згрозеност и осуда на монструозниот чин на родосквернавење врз сопствените синови, ќерки, браќа, малолетни роднини, откако надлежните институции објавија дека во еден ден се регистрирани дури четири...

Read more

Спортот, киднапиран за политички цели: ЦИВИЛ го осудува говорот на омраза и насилството од навивачките групи

ЦИВИЛ – Центар за слобода изразува згрозување и крајна осуда за екстремниот говор на омразата и насилството на улиците на Скопје, пред и по натпреварот меѓу домашниот фудбалски клуб „Шкупи“...

Read more

(ВИДЕО) Екстремен говор на омразата од навивачите на бугарскиот клуб Левски, згрозеност и осуда од ЦИВИЛ

Девет бугарски навивачи се уапсени во Скопје пред почетокот на натпреварот меѓу Фудбалскиот клуб „Шкупи“ од Скопје и Левски од Бугарија, информура Фронтлајн. МВР соопшти дека бугарските државјани се уапсени...

Read more

ЦИВИЛ најостро ги осуди вандализмот и подмолните манипулации на Левица кои ја оштетија таблата на Паркот Украина во Чаир

ЦИВИЛ најостро го осудува вандализмот и манипулациите што ги предизвикува најновата, крајно подмолна провокација јавно поддржана од Левица, а која ја спроведе самонаречената „црвена младина“. Во Чаир, членови на Левица...

Read more

Јавен настан на ЦИВИЛ „Граѓански дијалози за меѓуетничките односи“ утре во Општина Куманово

ЦИВИЛ – Центар за слобода со поддршка од Градоначалникот на општина Куманово, г. Максим Димитриевски, организира јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“ во Сала на...

Read more

ЦИВИЛ и Општина Центар со Јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците“ денеска во 12 часот

ЦИВИЛ – Центар за слобода со поддршка од градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, организира јавен настан „Граѓански дијалози за односите меѓу заедниците: Предизвици и решенија“ во просториите на Општината,...

Read more
Page 1 of 10 1 2 10

CIVIL MEDIA NEWSLETTER