fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: МИА архива
Фото: Укринформ
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа

(ИЗБОР) Албански медиуми: Германија ги повика Србите да ги отстранат барикадите

Утринските изданија на медиумите на албански јазик во регионот се во знакот на барикадите. Падна барикадата на граничниот премин Мердаре. Посебно внимание предизвика повикот на германската влада до Србите во...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Затворени три гранични премини од Косово кон Србија, Вучиќ прави се за одржување на мирот, Сервер ги обвини платениците на Белград

foto/MIA

КОХА: Три гранични точки со Србија затворени со барикади Покрај граничните премини  Јариње и Брњак кои беа затворени пред речиси три недели, во вторникот вечерта за сообраќај беше затворен и...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Нови барикади на северот на Косово, Србија ги стави војниците во состојба на готовност

КОХА: Нови барикади на северот на Косово На северот на Косово поставени се две нови барикади, една во Северна Митровица и една во Звечан, на местото познато како Керши и...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: КФОР има обврска да им обезбеди слободно движење на граѓаните, малиот Путин си поигрува со мирот на северот на Косово, најбараните егзекутивни позиции во Косово за 2022 година

ЕКОНОМИА ОНЛАЈН КФОР требаше  да ги земе предвид  декларациите од  институциите, има обврска да гарантира слободно движење Косовскиот  безбедносен  експерт Дризан Шала изјави дека нападите врз војниците на КФОР се...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Кој ќе ги отстрани барикадите, косовскиот Уставен суд за одлуката за Заедницата, Академијата на науки на Косово вели дека Албанците христијани биле насилно преобратени во муслимани

РТК: Косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите „Безбедносните експерти во Косово оценуваат дека косовската полиција има капацитет да ги отстрани барикадите, но сметаат дека со оглед на чувствителноста...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Протести против Курти и германскиот амбасадор во Косово, Берлинскиот процес и Западен Балкан, почина просветителот проф. Аднан Агаи

КОХА: Србите на северот на Косово ќе протестираат против Курти и германскиот амбасадор Роде Таканаречениот кризен штаб на северот на Косово, формиран од локални Срби, ги покани граѓаните на протест...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Косовско-српски „нон –пејпер“ за формирање Заедница на српски општини, корупциска шема Брезовица, Албанија купи три беспилотни вооружени летала од „Бајрактар“

БОТА СОТ: Формирање  на Заедницата на српски општини, една од препораките од „тајните“ средби меѓу Косово и Србија „Владата на Косово треба да започне со формирање на Заедница на општини...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми: Српски тензии со руски корени, ердоганизмот како храна за рамизмот и беришизмот, Латинка Перовиќ за Косово е повеќе од почит и сеќавање

Гардијан: Русија ги разгорува тензиите во Србија додека војната во Украина тапка во место „ЕУ-САД се согласуваат дека барикадите треба да се отстранат. Но, тие се исто така загрижени како...

Read more

ИЗБОР (Албански медиуми) – Вагнер и Ноќните волци создаваат хаос на северот на Косово, Србите го суспендираат животот на северот, над 13 илјади Албанци побарале азил во Велика Британија

ЗЕРИ - Ивана Страднер: Вагнер и Ноќните волци создаваат хаос во Косово Специјалната дописничка  на KyivPost Ивана Страднер го коментираше протест на границата меѓу Косово и Србија за време на...

Read more

(ИЗБОР) Албански медиуми- Османи: Косово ја избра Европа, бидејќи Косово е Европа, Србија сака да биде „Југославија“ од резолуцијата 1244, српската полиција 11 часа не и дозволува премин во Мердаре на Рада Трајковиќ

РТК: Османи: Ја избравме Европа, бидејќи ние сме Европа „Република Косово официјално аплицираше за членство во ЕУ, исполнувајќи го сонот и стремежот на нашиот народ да не види како дел...

Read more
Page 28 of 30 1 27 28 29 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER