fbpx
Фото; locheedmartin.com
Семејно насилство (Foto: Pixabay free)
Војо Маневски

ФОРУМ

Чупеска: Признавањето на дополнителни заедници не му противречат на никој начин на актуелниот поредок

Дури и во Преспанскиот договор, имаме една збогатена варијанта на нашиот нормативен мултикултурализам преку препишување на пост- национална формулација на граѓанството, вели проф. Ана Чупеска во својот говор на Конференцијата...

Read more

Џафери: Немаме друга алтернатива освен да продолжиме да се бориме за опстојување на системот на владеење на правото

„Немаме друга алтернатива освен да продолжиме да се бориме за опстојување на системот на владеење на правото, над системот на владеење на силата и менувањето на границите со употреба на...

Read more

Ковачевски: На Северна Македонија и е потребна интеграција во ЕУ, а не изолација самата со себе

На Северна Македонија и е потребна интеграција во Европската Унија, а не изолација, јас сум рационален оптимист, верувам во целта и работам таа цел да се оствари, изјави претседателот на...

Read more

Муратов: Најчеста мета на националистите се оние општини во кои што велат – ние немаме проблем со мултикултурализмот, ние сме „чисти“

Најчеста мета на националистите се оние општини во кои што велат : Ние немаме проблем со мултикултурализмот, ние сме „чисти“, вели новинарот и активист Дехран Муратов, од ЦИВИЛ на конференцијата...

Read more

Столтенберг: Сојузниците се согласуваат Украина да стане членка на НАТО

Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)

Сите сојузници на НАТО се согласуваат Украина да стане членка на алијансата, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. - Сите сојузници се согласуваат дека Москва нема право на...

Read more

Николовски: Ние сме заробени во своите идентитети, треба да бидеме држава на изграден национален индентитет, кој сите ќе ги обединува

Фото: Б. Јордановска /ЦивилМедиа

„Ние не разликуваме што е национален, а што етнички идентитет и тоа е главниот проблем. За жал, ние сме држава која што, и јас цврсто стојам на тој став, нема...

Read more

Ковачевски од Молдавија: Европскиот пат е трасиран, заеднички се справуваме со безбедносните, економски и енергетски предизвици во Европа

Ковачевски, Молдавија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, придружуван од заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, пристигна во Кишињев,...

Read more

Мишев: Како што моите родители ме учеа мене, така ги учам моите деца да ги почитуваат различностите

Образованието игра важна улога за промовирање на мултикултурализмот и почитување на различностите, меѓутоа, домашното воспитување е најважно, вели Драган Мишев од ЦИВИЛ на конференцијата „Односи меѓу заедниците: Перцепции, надежи и...

Read more

Коциќ: ВМРО-ДПМНЕ ги злоупотребува децата за политички цели со беџови со мртовчеки глави и песни за Тодор Александров

„Вчера градинка од општина Аеродром организираше настан во парк, каде што деца од пет години носеа беџови со мртовечка глава и слшаа песна за Тодор Александров и скандираа ‘Смрт или...

Read more

Данилов: Кадиров да и се одмазди на Москва и на Путин лично, а не на Украина

Секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексеј Данилов, во објава на Твитер, истакна дека чеченскиот лидер Рамзан Кадиров треба да им се одмазди на Москва и...

Read more
Page 108 of 480 1 107 108 109 480

CIVIL MEDIA NEWSLETTER