fbpx
Фотомонтажа: РИБАРО
ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ
Емануел Макрон

МРЕЖА

САД со шест бомбардери што ќе прелетаат над 30 земји-членки ќе ја покаже својата посветеност кон НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку својот Твитер профил соопшти дека во текот на денот САД ќе ја покаже својата посветеност на НАТО со прелет на шест бомбардери Б-52,...

Read more

Во пресрет на вицепремиерското место за европски прашања, Димитров се збогува со МНР

Досегашниот министер за надворешни работи Никола Димитров кој во новата Влада треба да го преземе вицепремиерското место за европски прашања, преку свој Фејсбук профил порача дека му било чест што...

Read more

МОН има законска обврска да обезбеди асистенти за ученици со нетипичен развој

Три недели пред почетокот на учебната година, нема распишано оглас за избор на асистенти за ученици со нетипичен развој, пишува насвојот Фб профил ДомникаМКардула. Како родител на дете со нетипичен...

Read more

Хероините на Кардула за одбележување на 11 август 1945 – ден кога жените во поранешна Југославија добиле право на глас

Графичкиот дизајнер и активсист Зоран Кардула 11 август го одбележа со илустрација од серијата „Хероините на Југославија“, потсетувајќи на еден друг 11 август далечната 1945 година кога жените во тогашна...

Read more

Фејсбук страницата на ЦИВИЛ допрела до 1 милион луѓе за 28 дена, организацијата се заблагодари за довербата

За само 28 дена (4-31 јули), Фејсбук страницата на ЦИВИЛ  допрела до 1.000.000 (еден милион) корисници на оваа социјална мрежа. Страницата добила 1.360 нови лајкови, а дури 663.000 посети, реакции...

Read more

Фашистот ви пиша дека ќе ги стрела сите, море и на телевизија повтори кога го прашаа да се објасни – вие молчите

Петрит Сарачини, активист за човекови права и експерт за медиуми, на социјалните мрежи соопшти дека одлучил да ги избрише заедничките ФБ пријатели со еден политичар кој во своите објави го...

Read more

Фејсбук страницата „Налет да се сторите“ исчезна по објавата на ЦИВИЛ за заканата кон Ненад Јовановиќ

Фејсбук страницата наречена „Налет да се сторите“ до пред 3 дена беше еден од изворите на говор на омраза на социјалните мрежи. Страницата беше дувло на највулгарни, најнационалистички, најрасистички, највалкани...

Read more

Бочварски: ТВ Алфа да се извини за ширење на лаги и манипулации

„Најостро реагирам на лажната пропаганда која е пласирана на телевизија Алфа со цел ширење лаги и манипулација на граѓаните. Запрепастува како се осмелиле да употребат фотографија за која јасно стои...

Read more
Page 22 of 27 1 21 22 23 27

CIVIL MEDIA NEWSLETTER