fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

МРЕЖА

Твитер го блокира видеото на Трамп поради „ризик од насилство“, предупредува дека може да го згасне неговиот профил

По насилниот упад во американскиот Капитол во главниот град на државата, Твитер го ескалираше обележувањето на твитовите на Трамп како содржини со спорни информации. Твитер го обележа и видеото што...

Read more

„Дувло“ на Твитер – лажни профили поврзани со партиски лица од ВМРО-ДПМНЕ

Твитер профилот Чичко Стоилко (@cicko_stoilko) излезе со листа на профили на оваа социјална мрежа поврзувајќи ги со реални личности, користејќи нивни Фејсбук профили и објаснување дека тоа се луќе кои...

Read more

Говор на омраза и смртни закани – „Треба одма да се убијат што повеќе Северџани во владата“

Откако Марјан Забрчанец, Националниот координатор за стратегиски комуникации и за спроведување на комуникациската стратегија на Владата, објави на Фејсбук дека е позитивен на Ковид-19, извесен Јордан Груев со експлицитен говор...

Read more

Заев: Ја прифаќам препораката да размислам пред да споделам

„Ја прифаќам препораката да размислам пред да споделам, како иницијатива по повод Меѓународната недела на медиумската писменост“, се вели во изјавата на премиерот Зоран Заев, споделена неговиот Фејсбук профил. „Во...

Read more

Баута Шаќири: Престанете да нѐ омаловажувате и прикажувате како помалку квалитетен кадар од другите!

Фејсбук статус на Лиса Баута Шаќири, за најавата од вицепремиерот Артан Груби за субвенционирање приватни фирми за вработување Албанци и други заедници, и изјавата на лидерот на Беса, Биљал Касами...

Read more

Сарачини: Итно мерки против хулиганите, ало заспано обвинителство, се слушаме ли!?

Државата под итно да преземе мерки против хулиганизмот! Денес во Ѓорче Петров за влакно е избегнат сериозен инцидент. На повиците „Мртов Шиптар добар Шиптар“ од навивачи, застана цела албанска свадба....

Read more
Page 23 of 30 1 22 23 24 30

CIVIL MEDIA NEWSLETTER