fbpx
Стево Пендаровски / Социјални мрежи
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс

МРЕЖА

Во билатералните договори помеѓу Бугарија и Северна Македонија мора да се примени реципроцитет

проф. Мирјана Најчевска

За секоја точка со барања од страна на Република Бугарија треба да има реципрочно барање од страна на Република Македонија, коментира  Мирјана Најчевска на својот Фејсбук профил. Тоа се вика...

Read more

Најчевска: Станува збор за вредности кои ги посакуваат и луѓето кои беа на парадата на гордоста во Скопје

Контра-парада на гордоста, Битола, 16 јуни 2021

По повод контра-парадата одржана во Битола, „Вистинска парада на гордоста“, чија цел, според организаторите е „Да се зачуваат вредностите на брак, мајка, татко и деца“. Контра-парада, Битола, 26 јуни 2021...

Read more

Прајс: САД поддржуваат отворање преговори за влез во ЕУ со Северна Македонија и Албанија без одложување

FILE PHOTO: U.S. State Department Spokesman Ned Price speaks to reporters during a news briefing at the State Department in Washington, U.S., February 17, 2021. REUTERS/Kevin Lamarque/Pool/File Photo

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс, објави дека САД поддржуваат отворање преговори за членство во ЕУ со Северна Македонија и Албанија, без одложување. https://twitter.com/StateDeptSpox/status/1403125538298990595 -Поддржуваме отворање преговори за членство...

Read more

Богоевски до Апасиев: Ако сакаш да се бавиш со агресија, тоа можеш да си го правиш преку твојата фашистичка партија – не преку искривување на значењето на Шарена Револуција. Лажго еден!

Како реакција на денешниот мизерен обид на шефот на радикалната десничарска партија која се нарекува „Левица“ да се скрие за Шарената револуција, Павле Богоевски напиша: Сакајќи да ги оправда повиците...

Read more

Сарачини: Кога здружено те плукаат, има ли поголема потврда дека правиш нешто добро?

Петрит Сарачини

Здружено да те плукаат „двете“ страни. И „твоите“ и „нивните“. И медиумските началници и нивните службашки маши. И националистите и „космополитите“. И инфлуенсерите и анонимните диригирани плукачи-ботови. И дежурните партиски...

Read more

ЦИВИЛ: Секој мора да биде одговорен за своите постапки и да го подобри своето однесување

Денеска, на фиксната линија на ЦИВИЛ се јави еден граѓанин кој не се претстави. Беше многу вознемирен и пцуеше. На крајот, се поздрави и се „заблагодари“, велејќи дека сме му...

Read more

На нас е да препознаеме и да признаеме дека жртви не се сите луѓе, туку девојчињата и жените

-Со реакциите по мрежите и порталите поттикнати од случувањата со Јавна соба, човек останува нем пред бестијалноста на агресивците но и пред молчењето и релативизирањето на „учените„. Тоа само ни...

Read more

На аналитичарот Петрит Сарачини му се закануваат со смрт и сечење прсти, полицијата истражува

Петрит Сарачини

Граѓанскиот активист, новинар и музичар Петрит Сарачини, е неоснована цел на напади со говор на омраза на социјалните мрежи. Коментарите се толку непристојни што некои повикуваат на негова ликвидација, со...

Read more
Page 21 of 29 1 20 21 22 29

CIVIL MEDIA NEWSLETTER