fbpx
Јенс Столтенберг (фото извор: НАТО)
Фото: Архива
Американскиот претседател, Џо Бајден (Wikimedia Commons)
Бенјамин Нетанјаху
Фото: Sergei Kiselyov / Moskva News Agency

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

Мицкоски на средба кај Орбан, според СДСМ на консултации кај Груевски, градоначалниците на ДУИ со отворена врата за граѓаните

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се сретна со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан. Од СДСМ велат дека средбата во Унгарија, всушност е за Мицкоски да отиде на консултации во...

Read more

И Заев и Мицкоски очекуваат победа на локалните избори, ДИК ги објави кандидатурите и отфрлените листи, Алијанса за Албанците одржа прес во Тетово

Лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ со меѓусебни обвинувања на ТВ дуел, анкетата на „Брима“ денес главна точка на партиските препукувања меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ го промовираше изборниот слоган,...

Read more

Анкетата на „Брима“ за СДСМ реална, за ВМРО-ДПМНЕ наместена, ДУИ со слоган „Избери живот, гласај зелено“, осуда за заканите кон кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ

Според испитувањето на „Брима“, СДСМ и Зоран Заев има водство пред ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски и другите политички субјекти. Веднаш по објавената анкета на „Брима“, во дел од медиумите кои...

Read more

Трагедијата во Тетово сѐ уште тема на предизборни партиски препукувања со стари фотографии, барања за ослободување од притвор

ВМРО-ДПМНЕ во текот на денот имаше размена на соопштенија и реакции со владејачката СДСМ по неколку теми, а партијата имаше и прес конференција, на која портпаролот Димче Арсовски упати обвинувања...

Read more

Политичкиот „пожар“ се шири и кон ДУИ, Теута Арифи со меморандум за кратка и фер изборна кампања, повеќе жени на листата за Совет на ЗХГ

Не престануваат партиските препукувања за пожарот во модуларната болница во Тетово во која загинаа 14 лица. Денеска во Тетово се одржа протестен марш за да има одговорност за 14 загубени...

Read more

Пожарот во Тетово продолжува да ја распламтува политичката сцена, ВМРО-ДПМНЕ со целосна поддршка на кандидатот на Алијанса и Алтернатива во Тетово

Пожарот во тетовската модуларна болница, во кој загинаа 14 лица, продолжува да ја распламтува политичката сцена. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска од Тетово, по средбата со синовите на...

Read more

Села се сретна со претставници на ОБСЕ/ОДИХР, тетовската трагедија и денеска на партиските трпези

Избори, 2017 (фото: ЦИВИЛ)

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зиадин Села денеска оствари средба со шефот на мисијата на ОБСЕ-ОДИХР во Скопје. Главна тема на која се препукуваат политичките партии се уште е трагедијата...

Read more

Препукување за фамозниот „нон-пејпер“, Алијанса и Алтернатива се откажаа од трката за Кичево и Чашка, ДУИ со повеќе жени и млади на овие локални избори

Фото архива на ЦИВИЛ (Б. Јордановска)

Продолжуваат партиските препукувања околу оставката на Венко Филипче. Но, покрај препукувањата за трагедијата во Тетово, политичките партии се обвинуваат за ширење на лажни вести поврзани со „нон-пејперот“ за македонско-бугарскиот спор....

Read more

ДИК ги проверува поднесените кандидатури, пристигна серверот за отпечатоци , партиите продолжија со меѓусебни обвинувања

И втората половина од  денешната  предизборна хроника продолжи во духот на претпладневната намалена изборна активност. Во отсуство на конкретни изборни активности на партиите, независните кандидати и групи избирачи,  политичките партии...

Read more

Препукување меѓу партиите за пожарот во Тетово, ДИК со проверка на 297 кандидати за градоначалници и 546 советнички листи, пристигна серверот за отпечатоци од прст, средби со гласачите

фото: Томислав Георгиев

Во Државната изборна комисија (ДИК) денеска (13 септември), пристигна серверот потребен за користење на системот со кој на претстојните локални избори гласачите ќе се идентификуваат со отпечатоци од прст. Вчера...

Read more
Page 18 of 26 1 17 18 19 26

CIVIL MEDIA NEWSLETTER