fbpx

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

Мала увертира за изборната кампања

Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, денеска реагираше на изјавата на Христијан Мицкоски  дека се обврзува на инвестиции во патната инфратсруктура во износ од две милијарди евра, почнати во време на...

Read more

Избори се ближат…

Собранието конечно го донесе Законот за Јавно обвинителство. Претседателот на Собранието денеска и официјално го распушти Законодавниот дом, истакнувајќи дека Државната изборна комисија се уште има време за да ги...

Read more

Предизборни балон проби

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остануваат во Собрание и нема да го напуштат пред официјалното распуштање, кое треба да се случи деновиве. Предлогот со кој претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски влезе...

Read more

Предизборни престројувања

Предлог законот за Јавно обвинителство денеска помина во матичната собраниска Комисија за европски прашања. Откако членовите на Комисијата ги разгледаа Предлог законот за Јавно обвинителство и  Предлог законот за изменување...

Read more

Расправата за Законот за ЈО премина во Комисијата за европски прашања и законодавно-правната комисија

Собранието доцна синоќа ја утврди потребата по скратена постапка да се донесат законите за Јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители. Расправата за овие закони преминаа во собраниската Комисија...

Read more

И правда за сите…

Владата ги поништи решенијата за вработувања кои ги донесе техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Тој пак ја обвини Владата дека поништувањето е незаконско. На неговата реакција се јави...

Read more
Page 18 of 20 1 17 18 19 20

CIVIL MEDIA NEWSLETTER