fbpx
Марш на Вашингтон - руски фашисти во Москва, 12 јуни 2024 (скриншот од видео)
Гордана Јанкулоска, 2007 (фото извор: Wikimedia Commons)

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

И трагедијата во тетовската болница дел од партиските агенди, заврши јавниот увид во Избирачкиот список, ВМРО-ДПМНЕ избра кандидати за повеќе општини

Иако политичките партии најавија дека нема да имаат јавни активности поврзани со локалните избори 2021 закажани за 17 октомври, поради тридневна жалост по пожарот на модуларната Ковид болница во Тетово,...

Read more

СДСМ коалицира со 20 политички партии, АА-А ги објави кандидатите за Гостивар, Дебар, Струга и Желино, Шанса за Центар поднесоа листа во ДИК

Денот на независноста, покрај прославата, за жал го одбележа трагедија во Тетово во која го загубиле животот до сега потврдени 14 лица, а десетици се повредени. Денешното попладневно издание на...

Read more

Трајанов ја напушти „новата политичка сила“, активности на АА-А во Липково, ВМРО-ДПМНЕ во Битола, СДСМ во Штип и Гевгелија

Во денешното, празнично, прво издание на прегледот на изборните активности на политичките партии и независните кандидати на локалните избори се забележува намалена, поради одбележувањето на 30-те години независност на нашата...

Read more

ВМРО-ДПМНЕ во Гази Баба, СДСМ со серија маалски средби, ЗХГ претстави кандидатка од независната листа, ОДИХР започна со набљудување

Во денешниот втор преглед на изборните активности на политичките партии и независните кандидати на локалните избори ги издвојуваме претставувањето на кандидатите на ВМРО ДПМНЕ, серијата маалски средби на СДСМ со...

Read more

Алијансата за Албанците го објави кандидатот за општина Сарај, дуел меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, информација за објавите на ФБ страниците на независните

Предизборните политички кампањи со препукувања, обвинувања и претставување на кандидатите продолжува и денеска. Во рамките на својот долгорочен изборен мониторинг, ЦИВИЛ и Редакцијата при медиумската платформа, редовно ги бележат настаните...

Read more

Локални избори 2021: Граѓанските активисти наспроти партиската клиентела

ЗОРАН ИВАНОВ Забревтаа партиските изборни машинерии. Уште ниту пекол летото заврши ниту пожарите стивнаа, а партиските орачи ги стартуваа тракторите. Почна цунамито од ветувања, но и од клевети и обвинувања....

Read more

Првпат на избори битка меѓу мултиетнички коалиции, шанса за општеството или „есап“ за гласови?

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ За првпат во историјата на нашата земја, на локалните избори во октомври копјата ќе ги вкрстат две комплетно мултиетнички коалиции. До неодамна, ваква ситуација беше незамислива, а...

Read more

Реакција на СДСМ: Тој што им врти грб на граѓаните и членството, не може да биде најдобра опција за кумановци

По кандидатурата на Максим Димитриевски како независен кандидат за градоначалник на Куманово, со своја реакција се јавија од владејачката СДСМ. Во соопштението за јавноста се вели: „СДСМ ќе ја даде...

Read more

Неопределените како олимпијци

Војо Маневски

пишува: ВОЈО МАНЕВСКИ Заврши олимпијадата во Токио. Она што ни остана како сеќавање е трибините пополнети со имитација на публика и учесници кои беа постојано со маски на лицата. Сличноста со...

Read more

Реакции и препукувања на партиите за 20 годишнината од Охридскиот Рамковен договор

По повод одбележувањето на 20 годишнината од Охридскиот Рамковен договор, со свои ставови и реакции се огласија дел од партиите, преку соопштенија и прес-конференции. Од СДСМ на прес-конференција со став...

Read more
Page 19 of 26 1 18 19 20 26

CIVIL MEDIA NEWSLETTER