fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

ПОЛИТИЧКИ ОКЕЈ КОРАЛ

Алијансата за Албанците го објави кандидатот за општина Сарај, дуел меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, информација за објавите на ФБ страниците на независните

Предизборните политички кампањи со препукувања, обвинувања и претставување на кандидатите продолжува и денеска. Во рамките на својот долгорочен изборен мониторинг, ЦИВИЛ и Редакцијата при медиумската платформа, редовно ги бележат настаните...

Read more

Локални избори 2021: Граѓанските активисти наспроти партиската клиентела

ЗОРАН ИВАНОВ Забревтаа партиските изборни машинерии. Уште ниту пекол летото заврши ниту пожарите стивнаа, а партиските орачи ги стартуваа тракторите. Почна цунамито од ветувања, но и од клевети и обвинувања....

Read more

Првпат на избори битка меѓу мултиетнички коалиции, шанса за општеството или „есап“ за гласови?

пишува: ПЕТРИТ САРАЧИНИ За првпат во историјата на нашата земја, на локалните избори во октомври копјата ќе ги вкрстат две комплетно мултиетнички коалиции. До неодамна, ваква ситуација беше незамислива, а...

Read more

Реакција на СДСМ: Тој што им врти грб на граѓаните и членството, не може да биде најдобра опција за кумановци

По кандидатурата на Максим Димитриевски како независен кандидат за градоначалник на Куманово, со своја реакција се јавија од владејачката СДСМ. Во соопштението за јавноста се вели: „СДСМ ќе ја даде...

Read more

Неопределените како олимпијци

Војо Маневски

пишува: ВОЈО МАНЕВСКИ Заврши олимпијадата во Токио. Она што ни остана како сеќавање е трибините пополнети со имитација на публика и учесници кои беа постојано со маски на лицата. Сличноста со...

Read more

Реакции и препукувања на партиите за 20 годишнината од Охридскиот Рамковен договор

По повод одбележувањето на 20 годишнината од Охридскиот Рамковен договор, со свои ставови и реакции се огласија дел од партиите, преку соопштенија и прес-конференции. Од СДСМ на прес-конференција со став...

Read more

Во пресрет на локалните избори: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се ребрендираат, СДСМ со оглас за градоначалници

EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Локалните избори во Република Северна Македонија се најавени за неколку месеци, односно средината на октомври, а учесниците на изборите веќе се активни на теренот со свои неофицијални предизборни кампањи. Веќе...

Read more

Одат во „војна“ против Брисел и Вашингтон, а блокираат сообраќајници со двајца без тројца

Џабир Дерала (фото: Биљана Јордановска / ЦИВИЛ)

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Ако е нејзин гласот на снимките што се објавуваат деновиве, Јелена Жугиќ ја одигрува својата животна улога. Таа и нејзината партија не се борат против Заев, туку...

Read more

„Канализацијата“ е привремено одзатната, тоалетот е во употреба!

Добро утро со Орданоски

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Договорот постигнат во Клубот на пратеници на средбата помеѓу Заев и Мицкоски покажува дека во Македонија здравата памет сè уште сосема не исчезнала, веројатно благодарејќи на „дотурањето“...

Read more
Page 20 of 27 1 19 20 21 27

CIVIL MEDIA NEWSLETTER