fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT

ПОПИС

Симовски: Со пописот ќе се креираат развојни политики во државата во наредните 10 години

ЦИВИЛ одржа панел дискусија на жешката тема Попис: Помеѓу статистиките и политиките, на 11 декември 2020. На панелот учествуваа актуелниот директор на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, поранешниот директор...

Read more

Пописот на населението, домаќинствата и становите во земјава ќе се спроведе од 1 до 21 април

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Северна Македонија ќе се спроведе од 1 до 21 април оваа година, а за негова доследна реализација ќе биде изготвена методологија и други...

Read more

Маричиќ: Резултатот од пописот ќе биде основна алатка за креирање на идните развојни политики

Министерот за правда, Бојан Маричиќ денеска на својот фејсбук профил го поздрави донесувањето на Законот за попис во Собранието. Резултатот од пописот, според министерот, ќе биде основна алатка за креирање...

Read more

Собранието го изгласа Законот за попис на населението со потребното мнозинство

Со 62 гласа „за“, без „против“ и „воздржани“, Собранието денеска го усвои Законот за попис на населението и домаќинствата, кој треба да се одржи во април годинава. Денеска само се...

Read more
Page 38 of 41 1 37 38 39 41

CIVILMEDIA NEWSLETTER