fbpx
Фатмир Битиќи
Илустрација: „Одмазда на дрвото“ - Мирослав Стојановиќ-Шуки

Ова нема крај… СДСМ повикува да се донесе Законот за Јавно обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ повикува на предвремени избори

ЏАБИР ДЕРАЛА Читајќи ги вестите... СДСМ уште еднаш ги повика Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ „да покажат дека навистина се за правда и неселективно владеење на правото“. Тие очекуваат од своите...

Read more

СОНК, не ве разбирам!

Јаким Неделков, СОНК / фото: МИА

пишува: ВЕЛИН СТОЈАНОВСКИ Во предвечерието на почетокот на школската година читам дека СОНК ќе штрајкува на првиот училиштен ден од оваа учебна година. Читам и не можам да поверувам дека...

Read more

Големината на малиот Марко!

пишува: ДЕХРАН МУРАТОВ Тринаесетгодишниот охриѓанец, Марко Пејчиновски, поради силни болки во ногата синоќа го прекина соло маратонот во должина од 64 километри, кој сакаше да го отплива во знак на...

Read more

Курир го негира и најочигледното, со „ексклузивни откритија“ спинуваат и водат црна пропаганда

пишува: БИЉАНА ЈОРДАНОВСКА Деновиве, на Курир излезе ексклузивна вест дека Уверението за државјанство, со новиот изглед и промените, го негира македонскиот идентитет. Оваа веб страница, инаку со години позната по...

Read more

Ало педери, ни умре уште едно дете!

пишува: МАЈА ИВАНОВСКА Додека македонската јавност се занимава со последната изјава на премиерот Зоран Заев, која предизвика бурни реакции, во скопски Аеродром, синоќа е убиено 17 годишно момче. Младиот Никола...

Read more

Затворено писмо до проф. Димче Коцо по трет пат: Кога живите молчат покојните се погласни

пишува: ЕРОЛ РИЗАОВ Tекстовите на Агрон Биба ги читам со задоволство. Еден е од малубројните автори кој успева да биде оргинален и автентичен во земјата каде сите станаа новинари, аналитичари,...

Read more

Што нѐ чека по одморите?

пишува: АРБЕН ЗЕЌИРИ По завршување на летните одмори, од првиот ден на месец септември, земјата ќе влезе во неофицијална предизборна кампања која ќе трае до една година. Времетраењето на кампањата...

Read more
Page 14 of 15 1 13 14 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER