CivilFest
Categories

ПОСЕТА Мичел: САД се враќаат на Балканот поради Русија

Помошник-американскиот државен секретар Вес Мичел, по состанокот во Приштина со косовскиот претседател Хашим Тачи, вети дека неговата земја иднина ќе има поактивни акции во Западен Балкан, јавуваат грчките медиуми.

“Гледаме дека Русија игра ужасна улога на поголемиот дел од Балканот, поткопувајќи ги демократските институции. На Русите им стана јасно дека ова не е во нивен интерес, ниту, пак, е во интерес на народите во регионот “, рече Весе Мичел на заедничката прес-конференција со Хасим Тачи.

Американскиот заменик помошник државен секретар, рече дека Косово е важен партнер на САД и дека и понатаму ќе се развиваат добрите односи.

“Косово има добри односи со САД и тие ќе се продлабочат уште повеќе. САД сака демократско Косово и можам да ве уверам дека наредните години ќе игра поактивна улога во регионот “, изјави Вес Мишел.

Тој направи посебен осврт на создавање на вооружените сили на Косово, истакнувајќи дека “трансформацијата на безбедносните сили во редовната армија е неизбежен тренд на поддршка на САД и никој нема право да стави вето.”

Помошник-државниот секретар на САД се залага за продолжување на дијалогот со Белград и го повика политичкото раководство во Приштина да ја ратификува демаркацијата на границата со Црна Гора со цел да започне процесот на европска интеграција на Косово.

Вес Мичел ги негираше извештаите на српските медиуми дека сака да донесе план со четири точки за решавање на косовското прашање. Српските весници во претходните денови тврдеа дека Вес Мичел ќе й понуди на Србија поголеми овластувања за Унијата на српски општини, во замена за дозволување на пристапот на Косово во ОН и други меѓународни организации.

Утре, помошник државниот секретар за надворешни работи на САД, Вес Мичел, ќе отпатува за Скопје, а утревечер патува за Белград.

Александрос Стаматиу 

Специјално за ЦИВИЛ Медиа

Print Friendly, PDF & Email