fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: албански медиуми

Албански медиуми: Тирана под зголемена безбедност за посетата на Зеленски; историјат на односите помеѓу Албанија и Украина; можни се напади врз полицијата и општинските објекти на северот на Косово

Албанските медиуми денеска известуваат за пристигнувањето на Зеленски во Тирана во рамки на Самитот Украина - Југоисточна Европа, целосно посветен на Украина. Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за првпат е ...

Албански медиуми: Зеленски во Тирана на Самитот за Украина; Албанија бара да биде домаќин на Самитот на НАТО 2027; во Брисел ќе се разговара за српскиот динар во Косово

Во Тирана денеска ќе пристигне украинскиот претседател Володимир Зеленски, на Самитот што за прв пат ќе се одржи во Албанија, на 28 и 29 февруари. Самитот е посветен на Украина, ...

Албански медиуми: Албанската опозиција протестираше и со молотови коктели кон Владата; Руските капацитети за дестабилизација го вклучуваат и Косово

Протестите што ги организираше албанската опозиција вчера вечер пред владата, според албанските медиуми, беа масовни, а учествувал и поранешниот премиер Сали Бериша, од говорница на балконот од неговиот стан, каде ...

Албански медиуми: Во Тирана протест на опозицијата; албанскиот Уставен суд ја обзнани одлуката за договорот со Италија; 35 години од штрајкот на рударите од „Трепча“

Во Тирана денеска ќе се одржи протест на опозицијата, пред кабинетот на премиерот. Протестот ќе се одржи без физичко присуство на поранешниот премиер Сали Бериша, кој е во „куќен притвор“ ...

Албански медиуми: По нападот во Бањска нема напредок во дијалогот; малцинствата во Албанија бараат нивно вклучување во изборниот систем

По српскиот терористички напад во Бањска минатата година, процесот на состаноци во Брисел стана потежок за нормализирање на односите Косово-Србија. Последната средба Курти-Вучиќ беше во септември минатата година, неколку дена ...

Албански медиуми: Формирана е федерација на здружена опозиција во Албанија; тендерот за меморијалниот комплекс „Адем Јашари“ заврши на суд; во Косово отворена изложба на за животот и делото на Адем Демачи

Во Албанија, се формира федерацијата на здружена опозиција по принципот – различни, но со заедничка цел, за европска Албанија. Институтот за наука и технологија во Косово денеска  ќе одржи конференција ...

Албански медиуми: Блинкен во Албанија со фокус на европската иднина; Велика Британија со албански рапери ќе прави кампања за мигрантите со гумени чамци; Албанците ќе се враќаат на северот на Косово

Во пресрет на посетата на американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Албанија, Заменик-помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања Јури Ким посочи дека неговата посета ќе биде фокусирана на ...

Албански медиуми: Србите во Северна Митровица протестираат за динарот; про-воени графити на северот на Косово; Албанците највеќе му веруваат на СПАК

Граѓаните од српско етничко потекло заедно со Српска Листа денеска на пладне ќе протестираат против регулативата на Централната банка на Косово за прекин на оптекот на динарот во земјата. На ...

Албански медиуми: Брашно и јајца и врева во албанското Собрание; Косово може да остане надвор од ЕУ интеграциите; Србија го цензурираше настапот на Курти во ОН

Пред почетокот на собраниските седници во Албанија, пратениците на ДП исклучени од Етичката комисија, имаа вербална пресметка со вработените во гардата на влезот од Собранието, со фрлање брашно в лице ...

Албански медиуми: Притворите во Албанија се населени 30% над европскиот просек; Советот за безбедност на ОН ќе одржи вонредна седница за Косово; неопходни полициски пунктови на границата Косово- Србија

Советот на Европа излезе со критики за преоптовареноста на системот за притвор во Албанија. Според официјалната статистика, популацијата во притвор е висока веќе две децении и денес е околу 30% ...

Page 1 of 22 1 2 22

CIVIL MEDIA NEWSLETTER