fbpx
Фото: Џ. Дерала / ЦивилМедиа
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Tag: Александар Вучиќ

Фото: Скриншот

Чедомир Стојковиќ: Вучиќ ги кажа истите зборови за гробовите на Албанците како Хитлер и Гебелс за гробовите на Евреите

Добро утро! Време е да се потсетиме како изгледа воскресението на нацизмот во Европа, објави опозицискиот активист Адвокат Чедомир Стојковиќ на мрежата Икс споделувајќи негов пост објавен на 20 јануари ...

Фото: МИА

Во Србија ништо ново: Вучиќ прогласи победа на изборите, Сојуз за Србија не ги прифаќа изборните резултати

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа објави дека коалицијата „Србија не смее да запре“, предводена од неговата Српска напредна странка, на вчерашните избори освоила апсолутна победа на републичко и на покраинско ...

Вучиќ преку ОБСЕ побарал да го гласаат и во Косово, за Курти нема проблем доколку ѝ се обрати директно на Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ побарал преку ОБСЕ декемвриските избори во Србија да се одржат и на Косово. Како што објави профилот Адвокат Чедомир Стојковиќ на Икс, од Владата на ...

Фото: Скриншот

Вучиќ на Си-Ен-Ен изјави дека „Обвинителството ќе си ја заврши работата“ во случајот Радоичиќ, адвокатот Стојковиќ му наброја случаи каде „Обвинителството не си ја заврши работата“

„Србија секако ќе бара одговорност од сите луѓе кои извршиле криминални дејствија и се на наша територија. Тој е достапен и на наша територија и обвинителството ќе си ја заврши ...

Фото: Вучиќ - Путин / East Journal

Адвокатот Стојковиќ: Нема шанси Радоичиќ ништо да направи без знаење и дозвола на Вучиќ

Меѓу напаѓачите на Косово бил и телохранителот на Александар Вулин, директор на Агенцијата за безбедност на Србија (БИА)! пишува адвокатот Чедомир Стојковиќ од  Групата Октомври – Слободарски сојуз за слободна ...

Александар Вучиќ

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Србија: Вучиќ од порано го најави нападот во Бањска, целта му беше поделба на Косово

Претседателката на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Србија, Соња Бисерко вели дека целта на нападот од страна на српска вооружена група врз косовската полиција во Бањска, кај Звечане, во ...

Зошто Вучиќ сака да го спаси Вулин?

ЏАБИР ДЕРАЛА Два долги дена траеше целосниот молк и на српскиот шеф на државата Александар Вучиќ и на владата, по соопштението на американската администрација дека директорот на Безбедносно-информативната агенција (БИА), ...

Ковачевски пристигна во Белград, посетата ја започна со пријатна заедничка прошетка со Вучиќ и Брнабиќ покрај Сава

Премиерот Димитар Ковачевски пристигна во Белград, каде утре ќе се потпишат три меморандуми за соработка во рамки на иницијативата Отворен Балкан. „Драго ми е што вечерва сум гостин на претседателот ...

Игор Бандовиќ

Игор Бандовиќ, Центар за безбедносни политики, Белград: Средбата Вучиќ – Курти е добра основа за нормализирање на односите, но не смее да застане тука

Игор Бандовиќ е директор на Белградскиот центар за безбедносни политики (БЦБП) од 2019 година. БЦБП е независен истражувачки центар кој придонесува кон унапредувањето на безбедноста на граѓанките и граѓаните во ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER