fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: Апелационен суд

Таткото на Вања останува во притвор, Апелација го одби барањето на одбраната

Апелациониот суд Скопје го одби барањето на одбраната на Александар Ѓорчевски, таткото на убиената 14-годишна Вања, да му се укине мерката притвор. Според Судот, жалбата е неоснована. - Апелациониот суд ...

Апелација го укина „куќниот притвор“ за Беким Незири и Алмир Рамдедовиќ, остануваат мерките на претпазливост

Апелациониот суд во Скопје ги уважи жалбите на обвинетите Беким Незири и Алмир Рамдедовиќ осомничени во случајот „М-НАВ“ и мерката „куќен притвор“, а остануваат мерките на претпазливост. - Судот, ценејќи ...

Врховен суд. Фото: МИА

Работен состанок на претседателот на Врховниот суд со претседателите на четирите апелациони судови за предметите од висок јавен интерес

Прашањата за постапувањето по предметите од висок профил и од висок јавен интерес беа тема на разгледување и на дискусија на денешниот работен состанок во Врховниот суд меѓу претседателката на ...

Грковска: Апелацискиот суд можеше со повеќе детали да ја образложи одлуката за „Таргет – тврдина“

Сите имаме обврска да бидеме транспарентни пред граѓаните за нашата работа. Транспарентност и барањето за транспарентност не може само да биде на адреса на Владата, не може да биде на ...

Две „бомби“ ќе бидат доказ против Мијалков, Тачи, судии и членови на ДИК

Два прислушувани разговора, од кои едниот необјавен, ќе можат да се користат како доказ во судската постапка за предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство, одлучи Апелационен суд - Скопје. ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER