fbpx
Фото: Џ. Дерала / ЦивилМедиа
Бранко Тричковски, колумнист
Од одбележувањето на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2022 (фото: ЦИВИЛ)
фото: Едуард Крижанивскиј
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Tag: АВМУ

МАКЕДОНСКИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ И ОСЛЕПЕНИОТ ПОЛИФЕМ: Фактите за медиумите и шверцувањето на финансиерите на вмровската политика

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Во блиц-кригот на носење на четири закони од сфера на електронските комуникации со европско знаме, стои и одредбата буџетски да се покриваат дел од трошоците на телевизиите што ...

Фото: Скриншот

АВМУ: Вмешувањето на Иван Мирчевски, управителот на Канал 5, во емисијата „Само вистина“ претставува мешање во независноста и самостојноста на уредувачката политика

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во врска со вчерашната емисија „Само вистина“, емитувана на ТВ Канал 5,  излезе со соопштение во кое укажува дека дебатите за политичко – ...

Закани кон директорот на АВМУ поради одбиено барање за одземање дозвола на ТВ Алсат М

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ја известува јавноста дека на 13 јули, од страна на непознато лице, на мобилниот телефон на директорот на Агенцијата, д-р Зоран Трајчевски, се ...

Македонските национални телевизии

АВМУ: Непрофесионален е односот на генералниот секретар на градот Скопје Зоран Глигоров кон медиумите

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги реагира на непрофесионалниот однос на генералниот секретар на градот Скопје Зоран Глигоров, кој за време на прес конференција одби да даде одговори на ...

Срамота!

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Изгледав дел од евтиното телевизиско шоу на квази новинарот Момироски на ТВ Алфа, објавено на нивниот Јутуб канал на 25 март (насловот е нешто околу заспивањето). Искрено, ...

Законот на џунглата

Секакво спомнување за минимум регулација на онлајн медиумите и порталите наидува на страшен отпор од ЗНМ и „експертите“ за медиуми, бидејќи на тој начин ќе се загрозела слободата на новинарството. ...

АВМУ ќе се изјасни по 17 август за емитување платена јавна пропаганда

Во однос на дилемите, кои деновиве се појавија кај радиодифузерите, за начинот на емитување на платената јавна пропаганда во врска со референдумот, Агенцијата за аудио и аудиовизулени медиумски услуги (АВМУ) ...

Презентација на проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност“

Во организација на Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис и Центарот за европски стратегии Евротинк, денеска ќе биде презентиран проектот „Со критичко мислење до граѓани со медиумска умешност – КриТинк“, кој има ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER