fbpx
Фото: МИА
Алексеј Навални. Фото: Скриншот
Проф. д-р Ратко Дуев, декан на Филозовски факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје (фото А. Мехмети/ЦИВИЛ)

Tag: Австрија

Бочварски: Драго ми што Австрија како членка на ЕУ обезбедува континуирана поддршка за Северна Македонија

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, оствари работна средба со австрискиот покраински министер за европски и меѓународни прашања на сојузната покраина Штаерска, Вернер Амон и со новоименуваниот амбасадор на ...

Османи домаќин на австрискиот покраински министер на Штаерска, Вернер Амон

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска ќе биде домаќин на австрискиот покраински министер за европски и меѓународни прашања, образование и човечки ресурси на Штаерска, Вернер Амон. Османи и Амон, ...

Австрискиот амбасадор Памер: За Северна Македонија предлагаме забрзана интеграција за пристапување во фази пред затворање на сите поглавја

Нема смисла да се чека на секој параграф, аспект или било која друга обврска да биде исполнета за да кажеме сега можете да станете членка на ЕУ. Многу подобро е ...

Средба Ковачевски – Памер: 30 години партнерски односи и богата секторска соработка меѓу Северна Македонија и Австрија

Премиерот Димитар Ковачевски, се сретна со новиот амбасадор на Република Австрија во земјава, Мартин Памер. Премиерот Ковачевски посака добредојде и успешен мандат на амбасадорот Памер, нагласувајќи го очекувањето дека богатото ...

Маричиќ-Памер: Австрија дава силна поддршка за напредок кон ЕУ, важно е преговорите да продолжат

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Австрија, Н.Е. Мартин Памер на која разговараа за текот на скрининг процесот, за уставните измени и ...

Осмaни ги прими кредитивните писма од новиот австриски aмбасадор, Памер

Министерот за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи, денес ги прими копиите акредитивните писма на вонредниот и ополномоштен амбасадор на Австрија во Северна Македонија, Мартин Памер. Министерот Османи посакувајќи ...

Издадени највисоки предупредувања за силно невреме во Италија, Хрватска, Словенија, Австрија и Унгарија

Силно невреме денеска го погоди Милано, предизвикувајќи голема материјална штета и прекин на сообраќајот. Поради дрвјата кои паднаа на сообраќајниците одредени делници беа затворени. Блокирани се и неколку железнички линии ...

Фото: МИА

Со највисоки државни и воени почести Петровска ја пречека австриската министерка за одбрана Танер

Со церемонија за пречек со највисоки државни и воени почести, министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Скопје ја пречека нејзината австриска колешка Клаудија Танер, која е во официјална посета ...

Фото: ЦИВИЛ

Македонскиот воз тргна кон ЕУ, од Вас зависи со која брзина ќе стигне во Брисел, порача Ван дер Белен

Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори во преговорите со ЕУ и колку брзо ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER