fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн

Tag: Балкан

Добро утро со Орданоски

Еден задоцнет пријателски совет

пишува: Сашо Орданоски Александар Николовски така се беше залетал и запењавил доцна вечерта соопштувајќи ги ставовите пред камерите по состанокот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, што морав да ...

Балкански наративи: Национализмот убива!

Фондацијата „Хајнрих Бел“ - Сараево излезе со новиот број на магазинот „Перспективи - наративите на Балканот“. Вo овој број авторите ги анализираат отворените конфликти во постјугословенските војни, како база на ...

epa07015588 US Secretary of State Rex Tillerson (R) meets with Croatian Foreign Minister Marija Pejcinovic Buric (L) prior to a meeting at the State Department in Washington, DC, USA, 12 September 2018.  EPA-EFE/TASOS KATOPODIS

Хрватска е против размена на територии

Хрватската министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ Буриќ изјави дека Загреб се противи на менување на границите на Балканот. По нејзината средба со американскиот државен секретар Мајк Помпео во Вашингтон, ...

Догледање во следната војна

Медиум кафе, јуни 1999 година, неколку дена пред промоцијата на мојата книга поезија „Мажот со коси на дете“ (издание на Форум), што мојот другар Шуки ја нарекуваше „Мажот со косина...“. ...

Харадинај: Размената на територии значи војна и трагедија за Балканот

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај се противи дури и на споменувањето на поделбата на Косово, односно размената на територии со Србија, и смета дека такво нешто би предизвикало трагедија за целиот ...

Page 1 of 6 1 2 6

CIVILMEDIA NEWSLETTER