fbpx
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин
фото: МИА архива

Tag: Балкан

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Европратениците во обид да спречат ширење на руска пропаганда и дезинформации: Не се рекламирајте на проруски медиуми на Балканот

ДРАГАН МИШЕВ Брисел повика 15 истакнати компании, вклучувајќи ги Лидл, Кока-Кола и Л'ореал да ги прекинат своите рекламни кампањи во про-Кремљ медиуми низ Балканот. Оваа директива, наведена во писмо од ...

Германска агенција ДПА за Вулин: Ненадејна оставка на „симпатизерот на Кремљ“

„Додека Вучиќ сака да остави впечаток на балансирање меѓу Западот и Русија, Вулин се смета за отворен симпатизер на Кремљ“, оценува германската агенција ДПА по оставката на Вулин од функцијата ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Еднодневна „мала војна“ во Косово: Густ сообраќај од дезинформации и пропаганда

ЏАБИР ДЕРАЛА Извештаите, толкувањата и коментарите околу „малата војна“ во Бањска, Звечани, на експлозивниот север во Косово на 24 септември, се движат со брзина на светлината меѓу фактите и фантастичното. ...

Фото: Учесник во немирите идентификуван како полицаец од Србија/ Твитер

Западот мора да го заштити Косово од Србија и Русија, предупредуваат високи политичари

Политичари и угледни јавни личности од Британија и САД , преку писмо го изразија своето противење на „политиката за Балканот водена од Белград“ во услови на континуирани тензии. Западот не ...

Фото: Wikimedia commons

Аеродромите во Белград и Скопје – „жешки точки“ за трговија со луѓе и шверц на мигранти и дрога

Балканските аеродроми, особено во Белград и Скопје, се регионални центри за трговија со луѓе и шверц на мигранти и дрога, се предупредува во новиот извештај на Глобалната иницијатива против транснационалниот ...

ЦИВИЛ повика на будење: Култот кон оружјето е застрашувачки присутен во секоја пора на балканските општества

ЦИВИЛ – Центар за слобода изрази крајна загриженост и сочувство по трагичните настани во Србија, преку соопштение во кое ги повтори своите децениски заложби и препораки до јавноста и институциите. ...

Фото: Укринформ

Руската пропаганда на Балканот: Про-Кремљ наративи во локалните онлајн медиуми

Центарот за стратешка комуникација и информациска безбедност ги анализираше публикациите на локалните онлајн медиуми во земјите од балканскиот регион врз основа на мониторингот спроведен од украинскиот социјален стартап LetsData во ...

Рама: Оптимист сум за Балканот, особено ако успееме да влеземе под чадорот на ЕУ

Оптимизам за регионот, особено, како што вели, ако успее да се интегрира во Европската Унија, изразува премиерот на Албанија Еди Рама за грчкиот весник „Катимерини“. Говорејќи за Балканот потенцира дека ...

Поранешен руски олигарх: Путин преку Србија ќе се обиде да го дестабилизира Балканот

Поранешен руски олигарх и жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин во интервју за австриски „Дер Стандард“ изјави дека Путин сака да го дестабилизира Балканот преку Србија и дека тоа ...

Page 1 of 7 1 2 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER