fbpx
Фотомонтажа: РИБАРО
ОЈО/ Фото Б. Ј., ЦИВИЛ
Емануел Макрон

Tag: Белград

epa06722970 Kosovo's President Hashim Thaci holds a joint statement with German Chancellor Angela Merkel (not pictuyred) as part of a meeting at the chancellery in Berlin, Germany, 09 May 2018.  EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Тачи формира преговарачки тим без претставници на опозицијата

Косовскиот претседател Хашим Тачи формираше преговарачки тим за дијалогот со Србија, во кој нема претсставници на опозицијата, јави дописникот на МИА од Приштина. Од претседателскиот кабинет, за весникот „Коха Диторе“ ...

Тачи ја има поддршката од владејачката коалиција за преговорите со Белград

Косовскиот претеседател Хашим Тачи ја доби поддршката од партиите на власт да го предводи процесот на преговори меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина. Претставници на албанските ...

Скот: Можно е годинава да биде постигнат компромисот помеѓу Белград и Приштина

Американскиот амбасадор во Србија, Кајл Скoт денеска изјави дека дијалогот Белград - Приштина треба да влезе во поинтензивна фаза и изрази надеж дека компромисот ќе биде постигнат „можеби дури и ...

Вучиќ потврди: Путин доаѓа во Белград

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска потврди дека рускиот претседател Владимир Путин ја прифатил поканата за посета на Белград, по повод одбележувањето на 100 годишнината од победата во Првата светска војна. ...

Косовската опозиција ја одби поканата на Тачи за вклучување во преговорите со Србија

Косовската опозиција решително ја отфрли поканата, која вчера и ја упати претседателот Хашим Тачи да се вклучи во финалната фаза од преговорите со Србија, која ќе започне в недела во ...

По Владата се очекува косовското Собрание да ја усвои платформата за политички дијалог со Белград

Ако Собранието во Приштина ја усвои платформата на власта, во која се предвидува разговорите со Белград да завршат со меѓусебно признавање и се спомнува столот во ОН, нашата страна  тоа ...

Дачиќ: Србија нема да го менува ставот кон Русија

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ЕУ врз Белград врши континуриано наметнување на обврската за усогласување на надворешната политика во поглед на Русија и приклучување на санкциите, ...

Собраниска делегација на Интерпарламентарна конференција во Белград

Делегација од Собранието на Република Македонија предводена од пратениците од Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство, Татјана Прентовиќ, Мира Стојчевска, Реџаиљ Исмаили и Панче Минов денеска во Белград ќе учествува ...

Page 7 of 9 1 6 7 8 9

CIVIL MEDIA NEWSLETTER