fbpx
Фото: Влада на РСМ
The Pentagon
Фото: МИА
Фото: МИА
Фото: миа.мк
Фото: Кабинетот на претседателот на Украина Володимир Зеленски

Tag: бесплатен превоз

Иницијативата за сите средношколци да имаат бесплатен јавен превоз пред Уставен суд

Иницијативата за оценување на уставноста на сегашните одредби во Законот за средното образование, поточно член 41-а  е на дневен ред на денешната 35. седница на Уставниот суд. Подносителот на иницијативата ...

Фото: Радио МОФ

Сојузот на средношколци бара бесплатен јавен превоз за сите средношколци

Сојузот на средношколци (ССРСМ) денеска до Собранието достави предлог-измени на Законот за средно образование, со кои се бара бесплатен јавен превоз и за учениците од приватните училишта, тие кои живеат ...

Бесплатен градски превоз за скопјани поради загадениот воздух

Град Скопје воведе бесплатен градски превоз за скопјани поради загадениот воздух. Мерката ја објави градоначалникот, Петре Шилегов, кој истакна дека стапува на сила веднаш и оти важи подеднакво за автобусите ...

Се укинува бесплатниот градски превоз

Од денеска се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје што беше воведен поради загадувањето на воздухот. Како што рече вчера градоначалникот Петре Шилегов, веќе нема потреба од утврдените вонредни мерки. ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER