fbpx
Фото/ Манфред Вебер
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, Сорбона, 25 април 2024 (скриншот од видео)
ДЕЛЕЊЕ ПРАВДА Третата власт беше наречена сваровски судство и тоа кажуваше сè
Фото: Укринформ
Фотомонтажа: Д. Мишев/ЦивилМедиа

Tag: говор на омраза

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Изјавите на Силјановска – Давкова и Мицкоски поттикнуваат хајка против Кацарска и „неподобните“ судии и обвинители

ДРАГАН МИШЕВ Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска била нападната во саботата, од маж од Богданци, среде бел ден, во угостителски објект во близина на ТЦ „Рамстор“ во центарот на ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Хомофобија и говор на омраза од Кремљ против Евровизија, се придружи и дел од македонските медиуми

ДРАГАН МИШЕВ Овогодинешниот Избор за песна на Евровизија во Малме повторно предизвика бура од реакции и говор на омраза насочена кон припадниците на ЛГБТ заедницата и нивните права, во што ...

За коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Стоилковиќ, геноцидот во Сребреница е некрофилски дизниленд

За коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, пратеникот Иван Стоиљковиќ, геноцидот во Сребреница е „некрофилски диздиленд“, откако министерот за надворешни работи Бујар Османи вчера ...

Џабир Дерала, ЦИВИЛ Прес центар, 3 мај 2023 (фото: ЦИВИЛ)

Стравот е нивното оружје. Нашиот арсенал е многу поголем и посилен.

ЏАБИР ДЕРАЛА Откако видоа дека директната закана по мојот живот кон крајот на декември минатата година предизвика само краткотрајна врева, центрите за продукција на дезинформации и говор на омраза покренаа ...

Јадровски: Се очекува зголемување на вознемирувачкиот говор на изборите, ДИК е утврдениот дискриминатор во остварување на гласачките права на лицата со попреченост

Претседателските и парламентарните избори оваа година ќе ги мониторира и Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. Спречување на вознемирувачки говори и дискриминација при остварување на гласачкото право на  одредени ...

Смаиловиќ: Говорот на омраза е дел од реториката за време на политичките кампањи, најчестите коментари се за мојот надворешен изглед и мојата верска припадност, среќна сум што нема навреди на етничка основа

Говорот на омраза за жал е секогаш неизбежна реторика за време на политичките кампањи, вели во изјава за Цивил кандидатката за претседател на државата, Мерсиха Смаиловиќ, предложена од страна на ...

Прес на ЦИВИЛ за изборниот мониторинг: Десет дена техничка влада, 9 февруари 2023 (фото: Г. Наумовски/ЦИВИЛ)

(Извештај од изборниот мониторинг на ЦИВИЛ) Десет дена техничка влада: Злоупотреби, дезинформации и националистички наративи

ЦИВИЛ спроведува долгорочен мониторинг на изборните процеси во земјата од 2008 година. Како и во претходните години по Пржинскиот договор, дел од мониторингот на ЦИВИЛ е следење на работата на ...

Ужасен говор на омраза на социјалните мрежи: „Денес Вевчани, утре Муртино!“

Екстремен говор на омраза, лавина гнасни коментари, ситење, обид за политичко профитирање по несреќниот случај во кој животот го загуби 19 годишниот син на поранешниот пратеник, Крсто Мукоски. Движењето „Бојкотирам“ ...

Новогодишна желба на македонските рашисти е вагнеровци да им шетаат по дома

Новогодишна желба на македонските рашисти е по дома да им шетаат вагнеровци. Извесен Инквизатор на интернет платформата Х објави фотомонтирана фотографија од руската платеничката група Вагнер на која на руски ...

Пендаровски: Нападите се резултат на пропагандни кампањи од странски центри или нивна директна инфилтрација и поддршка на радикални политички оргнизации

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер во обраќањето на конференцијата по повод Меѓународниот ден на човековите права, 10 декември, во организација на Агенцијата за остварување на правата на заедниците и Мисијата на ...

Page 1 of 13 1 2 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER