fbpx
Foto: Wikimedia Commons
Фото: Твитер
Фото: МИА
Фото: Фејсбук
Фото: МИА

Tag: ЕУ

Маричиќ: Имаме политичка поддршка и отворена врата за ЕУ, во рацете на македонските политичари е процесот на преговори со ЕУ

Шведското претседателство со ЕУ ја разбира итноста за обединување на Европа и останува посветено на европската иднина на регионот, наведе вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во својата објава на ...

Џабир Дерала (фото: Кирил Михаилов)

Живот во Zeitenwende (2. дел)

ЏАБИР ДЕРАЛА (продолжение од 1 дел) Како чинители на граѓанското општество, ние сме подготвени да го преземеме нашиот дел од работата, да се ангажираме секој ден, да ги повикаме луѓето ...

ЕУ ја осуди Москва за непочитување на слободата на медиумите

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, синоќа на Твитер напиша дека Европската унија (ЕУ) го осудува затворањето на американскиот новинар Еван Гершкович во Русија под обвинение за шпионажа. „Новинарите треба ...

Маричиќ: Ја поминавме зимата без рестрикции благодарение и на помошта од Европската Унија

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето во ТВ21 се осврна на програмирањето на ИПА помошта. „Четири проекта сме добиле веќе, за 55 милиони евра од овој фонд Western ...

Како Радев му помага на Мицковски?

Како Радев му помага на Мицковски? Министерот за надворешни работи на Бугарија денес во изјава, пренесена од сите македонски медиуми, вели дека земјава не мора да брза за промена на ...

Фото: миа.мк

Фон дер Лајен: За односите меѓу ЕУ и Кина одлучувачки ќе биде ставот на Пекинг за војната во Украина

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека односот на Кина кон војната во Украина ќе биде „одлучувачки фактор за односите меѓу ЕУ и Кина“. Кина, како ...

Маричиќ во работна посета на Шведска, во фокусот европската перспектива на Северна Македонија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ од денеска е во дводневна официјална посета на Кралството Шведска, на покана на неговиот хомолог Росвал. Маричиќ во Стокхолм покрај ...

Состанок на бизнис платформата ЕУ-Западен Балкан во Скопјe

Во организација на Коморскиот инвестициски форум денеска во Скопје ќе се одржи состанок на бизнис платформата ЕУ-Западен Балкан, која обезбедува структуриран и континуиран дијалог помеѓу бизнис заедницата од регионот, претставена ...

Фото: ЦИВИЛ

Македонскиот воз тргна кон ЕУ, од Вас зависи со која брзина ќе стигне во Брисел, порача Ван дер Белен

Австрија изразува постојана и силна поддршката за евроинтеграцискиот процес на Северна Македонија, но од самата земја зависи кога ќе ги почне следните чекори во преговорите со ЕУ и колку брзо ...

Фото: Скрин шот/Мартин Костовски во „Само вистина“

Костовски: На чекор сме од остварување на сонот за членство во ЕУ, само ние може да си ставиме сега вето

Не е битно кога ќе започнат уставните измени, иако сите ги знаеме роковите за завршување на скринигот во октомври или ноември. Битно е да се донесат уставните измени за исполнување ...

Page 1 of 85 1 2 85

CIVIL MEDIA NEWSLETTER