fbpx
Фото: Влада на Република Северна Македонија
Фото: ОЦ Медиа
Гордана Силјановска Давкова / Социјални мрежи
Фуркан Салиу

Tag: ЕУ

ЕУ бара од Република Српска да ги запре нацрт-законите кои го нарушуваат уставниот поредок на БиХ

Европската Унија го повика раководството на Република Српска да ги запре иницијативите за усвојување закони кои ќе го нарушат уставниот поредок на Босна и Херцеговина и ќе го загрозат нејзиниот ...

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Земјите-членки на Европската Унија треба да ги испратат своите противракетни системи за да се зајакне воздушната одбрана на Украина додека Русија ги напаѓа нејзините градови, изјави денеска шефот на европската ...

Фото: МИА Архива

Лидерите на ЕУ повикаа на борба против дезинформациите, манипулациите и странското мешање во изборните процеси

Во контекст на претстојните европски избори, Европскиот совет ја нагласува решеноста на Унијата и нејзините земји членки внимателно да ги следат и да ги посочат сите ризици кои произлегуваат од ...

Евробарометар: Граѓаните на ЕУ придаваат големо значење на европските избори и безбедноста

Мнозинството Европејци сметаат дека гласањето на изборите за Европскиот парламент е уште поважно во актуелната геополитичка ситуација, а се повеќе луѓе приоритет даваат на одбраната и безбедноста на ЕУ, покажуваат ...

Фото: МИА Архива

Лета: „Постепена интеграција“ може да биде вистинскиот пат во проширувањето на ЕУ

При проширувањето на ЕУ, фокусот не треба да биде насочен само кон самиот процес, туку и на негово внимателно спроведување и поконкретно на „методите и времето“ на приемот на нови ...

Фото: ЕЕАС

Михалис Рокас официјално номиниран за нов евроамбасадор во Скопје

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел официјално го номинираше грчкиот дипломат Михалис Рокас за нов амбасадор на Европската Унија во Северна Македонија. Рокас во моментов ...

Фото: МИА Архива

Специјален Самит на ЕУ – во фокусот Блискиот Исток и единствениот европски пазар

Најновиот развој на настаните на Блискиот Исток, состојбите со економијата и конкурентноста на ЕУ, случувањата во Украина и односите на Унијата со Турција, ќе бидат темите на специјалното заседание на ...

Berlaymont building (European Commission)

Конференција во Брисел: Проширувањето на ЕУ е геополитички императив

Проширувањето на ЕУ е геополитички императив, но мора да се заснова на заслуги, се согласија денеска учесниците на конференцијата „Проширување и продлабочување на Унијата: Што е влогот за ЕУ ​​и ...

Борел: Руската агресија врз Украина е егзистенцијална закана за Европа

Руската агресија врз Украина претставува егзистенцијална закана за целата Европска унија и ја принуди Унијата да ја стави одбраната во центарот на сопствената безбедносна политика, нагласи високиот претставник на ЕУ, ...

Page 1 of 157 1 2 157

CIVIL MEDIA NEWSLETTER