fbpx
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба

Tag: ЕУ

Османи во Австрија на разговори за ЕУ, односите со соседите и претседавањето со ОБСЕ

Европската интеграција на Северна Македонија и претседавањето со ОБСЕ во 2023 година ќе бидат во фокусот на средбите што шефот на македонската дипломатија ќе ги им денеска во Виена со ...

Добро утро со Орданоски

Летаат во авион Тито, Хитлер и Захариева…

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Таман кога помисливме дека, барем за годинава, Софија малку ќе нè одмори од својот антиталент за толкување на политиката за добрососедство, гледаме дека вревата од дуетот Каракачанов-Захариева ...

Последни обиди да се тргне бугарското вето до крајот на годината

Во очекување на амбасадорскиот состанок на кој германското претседателство повторно ги враќа заклучоците за проширувањето на ЕУ, вклучително и за Северна Македонија, кои беа отстранети минатата недела поради блокадата на ...

Маричиќ: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ, која учествува и во владата, се постави крајно неодговорно и недржавнички во овие моменти

Во вториот дел од интервјуто со Бојан Маричиќ, Национален координатор за интеграции во ЕУ, правен експерт, разговараме за пропагандата, дезинформациите како и за лажните вести. Тој одговара и за политичките ...

(ОБНОВЕНО, транскрипт и видео, 1. дел) Маричиќ: Допрва ни претстојат битки, но правецот е вистински, вратите на ЕУ се отворени

Во првиот дел од интервјуто со Бојан Маричиќ, Национален координатор за интеграции во ЕУ, правен експерт, разговараме за напредокот на Северна Македонија во процесот на интеграциите во ЕУ. Тој одговори ...

Маричиќ: Допрва ни претстојат битки, но правецот е вистински, вратите на ЕУ се отворени

ЦИВИЛ МЕДИА разговараше со Бојан Маричиќ, Национален координатор за интеграции во ЕУ, правен експерт, кој во владата доаѓа со големо искуство од граѓанското општество. https://www.youtube.com/watch?v=13WmA9cgNTs&feature=youtu.be Во првиот дел од интервјуто ...

Состанок со историјата

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Како и секогаш, „визионерот“ Мицкоски предвиде дека Северна Македонија нема да добие датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ, како што своевремено тресна, „не во ...

Page 2 of 50 1 2 3 50

CIVILMEDIA NEWSLETTER