fbpx

Tag: Корупција

24 ЧАСА: Украина го одбележува Денот на човековите права: Слобода или страв; институциите не ги почитуваат во целост препораките на Омбудсманот за правична застапеност при вработување; Малта му ја прекина функцијата почесен конзул на Анѓушев

ТЕМА НА ДЕНОТ Меѓународна конференција за човекови права „Слобода или страв“ Во Кијив, Украина, денеска и утре се одржува Меѓународната Конференција за човекови права „ Слобода или страв“, по повод ...

24 ЧАСА: Ковачевски и Маричиќ во Брисел за скринингот на Кластер 6; нема човекови права онаму каде правдата е поразена од корупција, смета Пендаровски; ОЈО и Правда го подготвија барањето за екстрадиција на Палевски

ВЕСТ НА ДЕНОТ Премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на земјава со ЕУ, Бојан Маричиќ денеска во Брисел присуствуваат на последната сесија од скрининг ...

Ушите затнати, очите силно затворени

ЏАБИР ДЕРАЛА Прстот секогаш е вперен во државата, институциите и политичките класи. Ретко (да не речам никогаш) се упатува критички поглед на оние што носат огромна, веројатно пресудна, одговорност во ...

Сергеј Самсоненко, неговата сопруга и мајката на Орце, Ратка Камчева на Црната листа на САД

Денеска, американската влада назначи поединци и субјекти поврзани со финансиската мрежа на Јордан „Орце“ Камчев, кој беше санкциониран од САД во јули 2023 година за корупција. Министерството за финансии на ...

МАКЕДОНСКИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ И ОСЛЕПЕНИОТ ПОЛИФЕМ: Фактите за медиумите и шверцувањето на финансиерите на вмровската политика

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Во блиц-кригот на носење на четири закони од сфера на електронските комуникации со европско знаме, стои и одредбата буџетски да се покриваат дел од трошоците на телевизиите што ...

Осум години затвор за двајца професори и две години условна казна за еден професор од Економски факултет за примање поткуп

Основниот Кривичен суд Скопје денеска ги прогласи за виновни за примање и давање поткуп тројцата професори од Економскиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје, во врска со предметот ...

Џабир Дерала, Форум за мир и дијалог, 13 август 2023 (фото: Рилинд Сулејмани)

Политикантска банда што профитира од лагите, а најмногу од тагата и гневот на обичните луѓе

ЏАБИР ДЕРАЛА Оценката дека дваесет години во Онкологија немало справување со проблемите – не е точна. Здравството во целост – откако знам за себе – е морбиден простор за предвремена ...

Грковска: Дигитализацијата на инспекциските постапки ги намалува ризиците од корупција

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска одржа координативен состанок со претставници на сите државни инспекторати, на кој присуствуваше и претседателката на Инспекцискиот ...

Глобална иницијатива против транснационалниот организиран криминал: Кешот е крал – како руската агресија против Украина влијае врз нелегалните финансиски текови на Балканот

Глобалната Иницијатива против Транснационалниот Организиран Криминал (ГИ-ТОК) објави нова студија поврзанa со влијанието на руската агресија против Украина врз нелегалните финансики текови на Западен Балкан насловена како "Кешот е крал". Новиот извештај објавен ...

Page 1 of 13 1 2 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER