fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Корупција

фото: Џабир Дерала

Скопје 2014 е доказен материјал

Скопје 2014 не треба да се демонтира и урива. Не, сè уште. Барем не до крајот на читањето на овој РАФАЛ. Скопје 2014 е доказен материјал. Највидливиот, најробусниот, а секако ...

Според 67% од граѓан(к)ите, во Македонија е невозможно да се вработиш без партиска припадност!

Ставовите на анкетираните граѓани кореспондираат со дијагнозата поставена во последниот извештај на Европската комисија, каде Македонија е дефинирана како „заробена држава“. Партикуларниот начин на владеење каде институциите работат на еден ...

Популисти на власт

„На популистите им е исклучително важно да кажат (или докажат) дека граѓанското општество воопшто не е граѓанско општество, и дека, иако тоа можеби личи на народна опозиција, нема никаква врска ...

Масовни протести против помилување на осудени за корупција

Десетици илјади луѓе вчера маршираа низ романската престолнина и во други градови, како протест против предлогот на Владата да се помилуваат стотици затвореници, меѓу кои и поранешни политичари, осудени за ...

Острени: Скапата кампања се плаќа и со пари од корупција и од нечесни игри!

Претставникот на коалицијата на „Алијанса за Албанците“, лидерот на „Унитети“, Гзим Острени, на конференцијата „Слободни избори 2016“, во организација на ЦИВИЛ - Центар за слобода, потенцираше дека албанските гласачи во ...

Извештај за корупција: Отпор кон корупцијата во Македонија не постои

Корупцијата е навлезена во сите сегменти на власта: извршна, законодавна и судска, а најкорумпирани професии се судството, министерствата, раководните позиции во партиите и пратениците во Собранието. Ова е ставот на ...

Page 13 of 14 1 12 13 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER