fbpx
Фото: МИА архива
Димитар Ковачевски
Фото: Социјални мрежи
Фото: МИА архива
Фото/ принтскрин

Tag: финансирање

МАКЕДОНСКИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ И ОСЛЕПЕНИОТ ПОЛИФЕМ: Фактите за медиумите и шверцувањето на финансиерите на вмровската политика

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Во блиц-кригот на носење на четири закони од сфера на електронските комуникации со европско знаме, стои и одредбата буџетски да се покриваат дел од трошоците на телевизиите што ...

Русија финансира проруски групи за поткопување на референдумот во Македонија

Нема сомнение дека Москва финансира проруски групи во Македонија со цел неуспех на референдумот за името на земјата, изјави американскиот министер за одбрана Џејмс Матис пред новинарите во авионот за ...

Помпео побара сојузниците на САД да го прекинат финансирањето на Иран

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео денеска ги повика американските сојузници да помогнат Иран да биде ставен под економски притисок и го обвини Техеран дека продолжува да продава оружје на ...

Каква е тајната врска меѓу Путин и евроската екстремна десница

Индекс - Загреб Австрискиот вицеканцелар и лидер на екстремно десничарската Партија на слободата на Австрија (ФПО), Хајнц-Кристијан Штрахе пред некој ден јавно се заложи за укинување на санкциите на Европската ...

Изборни недостатоци во Македонија и искуствата во регионот

Центар за граѓански мониторинг  ја презентираше својата студија  „Компаративна студија за изборните недостатоци во Македонија и искуствата во регионот", во Клубот на новинари. “Идејата беше да споредиме со другите земји, ...

Малиновски: Сите прекршители мора да бидат санкционирани!

Драган Малиновски, правен експерт и поранешен прв антикорупционер, на денешната конференција „Слободни избори за слободно општество“, говореше за финансирањето на политичките кампањи, системот за контрола и санкции и за манипулациите ...

Најважните избори за Македонија

Пред секој изборен процес во Македонија, без разлика дали станува збор за парламентарни, претседателски или локални избори, постојано се зборува за некакви промени, a овој пат, стигнавме и до најави ...

Сѐ помало учество на македонските истражувачки институции во меѓународни проекти!

Повеќе од десетина години, ресорните министри за образование и наука во Македонија се лица без искуство во науката и истражувањето! Основање на Агенција за научни истражувања како самостоен и независен ...

CIVIL MEDIA NEWSLETTER